MF Dnes, VZP přislíbila úhradu novým pacientům s RS

Pojišťovna slíbila, že peníze na léky pro drahé pacienty najde....

Praha, Nemoc těchto pacientů byla příliš drahá. Hrozilo, že jim Všeobecná zdravotní pojišťovna nebude platit léčbu. Včera však nastala změna. Peníze na léčbu se našly – poté, co na problém lidí s roztroušenou sklerózou a dalšími drahými chorobami upozornila MF DNES.
Všeobecná zdravotní pojišťovna včera slíbila, že léčbu nově nemocných pacientů s roztroušenou sklerózou platit bude. A to i za cenu, že se zřejmě zpozdí platby lékařům.
“Připadal jsem si jako fotbalový míč. Pojišťovna do mě kopla, ač jsem byl celý život zdravý a jen jsem jí poctivě platil,” postěžoval si Václav Šára z Liberce. Jeden z desítek pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří na léčbu marně čekají už od loňska.
Problém však stále není zcela vyřešen. Pojišťovna peníze zajistí jen pro nejbližší měsíce. Pak bude znovu stát před volbou, co dál. “Lidí s náročnými chorobami je momentálně 8008. Jejich léčba nás přijde na miliardu 320 milionů korun. To znamená, že 370 tisíc pojištěnců nesmí vyčerpat ani jeden lék na recept, abychom těmto lidem mohli uhradit jejich léky,” řekla ředitelka VZP Jiřina Musílková.

Ještě předevčírem to vypadalo, že lidé s výjimečnými a na léčení nákladnými nemocemi mají smůlu. VZP totiž lékařům oznámila, že na nově nemocné nemá peníze. Poté, co MF DNES upozornila na to, že na tuto léčbu čekají desítky zoufalých lidí, pojišťovna oznámila, že peníze najde. Tedy – pro nejbližší měsíce. „Náklady na tuto léčbu stouply rychleji, než jsme čekali. Musíme proto informovat správní radu, že překročíme zdravotně pojistný plán,“ uvedla ředitelka VZP Jiřina Musílková. „Ještě se nestalo, aby rada v takovém případě odmítla peníze navýšit,“ dodala. Správní rada bude o penězích rozhodovat na konci dubna.


Lékaři, jimž pojišťovna původně oznámila, že mají vybrat z devadesáti nemocných pouhých deset, kterým léčbu zaplatí, se radují. „Je to příjemná zpráva. Doufejme, že pojišťovna dodrží slovo,“ komentoval to Jiří Piťha, primář jednoho ze dvou největších center v zemi, kde se léčí lidé s roztroušenou sklerózou. Ten se však zároveň bojí, aby za čtvrt roku (léky na nákladné nemoci nakupuje pojišťovna vždy hromadně jednou za čtvrt roku) nevznikl stejný problém a aby lékaři opět nedostali nůž na krk: peníze nejsou, musíte si mezi pacienty vybrat.


„Myslím, že lékaři reagovali zbytečně teatrálně, když řekli – buď všechno, nebo nic. Z našeho hlediska šlo o vstřícné gesto a pokus o kompromis v situaci, kdy nejsou peníze na léčbu pro všechny,“ vysvětluje podle mínění lékařů neetický návrh pojišťovny Karel Němeček, který má lékovou politiku ve VZP na starosti. Největší pojišťovna upozorňuje i na další problém. „Pečujeme o 70 procent všech nákladných pacientů v zemi. O zbylých třicet procent se dělí všechny ostatní pojišťovny,“ uvedl mluvčí VZP Jiří Suttner. Podle něho pomůže s financováním náročných chorob až zákon, který spravedlivěji přerozdělí náklady na výjimečné choroby mezi všechny pojišťovny. Ten začne platit v lednu 2007. „Kromě toho by možná bylo řešením, kdyby se léčba těchto pacientů, kteří za svoji chorobu nijak nemohou, dostala do úhradové vyhlášky. Aby ji pojišťovna musela hradit, děj se co děj,“ uvedl Piťha.Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami