Koně usnadňují život tělesně postiženým lidem i na Slovensku

ŽILINA, Zájem o léčbu za pomoci koně prý roste také na Slovensku, i když možnosti jsou omezené...

Hipoterapie, tedy léčba založená na přejímání pohybu koňského hřbetu na lidské tělo, není žádná zázračná metoda, ale pacientům může usnadnit život. Například tělesně postiženým lidem pomáhá uvolnit svaly. Kůň se může stát i jakýmsi prostředníkem mezi lékařem a pacientem, jehož trápí psychické problémy, řekla to hipoterapeutka Gabriela Siváková ze středoslovenské Prievidze. Zájem o léčbu za pomoci koně prý roste také na Slovensku, i když možnosti jsou omezené.

“Této léčebné metodě se věnuji pět let a zaměřuji se na děti s mozkovou obrnou. Je úžasné sledovat, jak se dětem, které mají potíže s páteří, svalstvem či pohybem, jejich zdravotní stav postupně zlepšuje za pomoci hipoterapie. Někdy toto zlepšení ale může nastat až za rok a k tomu je ještě zapotřebí pravidelné klasické cvičení,” dodala Siváková.

Kůň dokáže jezdce rozkývat všemi možnými směry. Člověk se přirozeně brání, aby neupadl a i jezdec s nějakým postižením začíná postupně posilovat své svaly. Pomáhat mu pochopitelně musí zkušený instruktor. Asi dvacítce svých dětských pacientů se Siváková věnuje v prievidzském hipocentru Majer, k dispozici má jednoho koně. Pro zvíře platí, že musí být absolutně klidné až flegmatické a také nesmí mít potíže s chůzí. V opačném případě by léčba mohla mít spíš opačný účinek. Pro hipoterapii je nejvhodnější období od března do listopadu, kdy není mnoho bláta a nehrozí, že by kůň uklouzl. Jedna jízda trvá půlhodiny, rodiče platí symbolické částky v desítkách korun.

Řada pokusů o hipoterapii na Slovensku zkrachovala. Pokoušeli se o ni totiž také amatéři, kteří chtěli takto zbohatnout. Sehnat a vychovat vhodného koně ale není maličkost a navíc této léčebné metodě se mohou věnovat pouze odborníci. “Musela jsem absolvovat speciální kurz, jinak by to nešlo. Navíc spolupracuji s řadou lékařů, kteří jsou zároveň také mými kontrolory. Tyto konzultace jsou pro správný postup celkové léčby nezbytné. Zatím jsem se ale nesetkala s lékařem, který by proti hipoterapii něco namítal,” upřesnila Siváková.

Podle dostupných informací se na Slovensku hipoterapie s úspěchem provozuje také v okolí Bratislavy nebo Prešova.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami