Dobrovolníci v Ústí sbírají nominace kandidátů na cenu Křesadlo

ÚSTÍ NAD LABEM , Cena je určena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Veřejnost má možnost poslat své návrhy do konce ledna...

Ústecké Dobrovolnické centrum začalo sbírat nominace kandidátů na cenu Křesadlo za rok 2005. Je určena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Veřejnost má možnost poslat své návrhy do konce ledna. “Další informace a formuláře pro navržení kandidáta jsou na internetové stránce www.dcul.cz,” řekla ČTK Lenka Černá z ústeckého Dobrovolnického centra.

Poprvé byla křesadla v Ústí nad Labem udělena v roce 2003. Získalo je pět ústeckých dobrovolníků a dobrovolnic z devíti nominovaných. Protože přišly návrhy z celého Ústeckého kraje rozhodlo se ústecké dobrovolnické centrum povýšit městská křesadla na krajská. Loni již přišlo 22 nominací. Dobrovolníci z nich vybrali osm lidí, kterým dali křesadla. Byl mezi nimi i Martin Ryba, který ocenění získal za neúnavnou dobrovolnou práci při organizování kulturního života v Teplicích, zejména pak při obnově místního filmového klubu. Cenu má prý doma uloženu, ale život se mu po jejím obdržení nezměnil. “Pár kolegů v práci si všimlo v novinách, že jsem křesadlo dostal, ale to bylo tak všechno,” řekl. Žádné poděkování od vedení učiliště, kde pracuje, ani od města Teplice za dobrou propagaci podle něj nenásledovalo.

Přesto si Ryba myslí, že veřejné oceňování dobrovolníků je dobrou cestou pro získávání dalších. V lidech podle něj stále přežívá názor, že ten, kdo něco dělá pro druhé zadarmo, je přinejmenším podivín. Křesadlo jako symbol ceny pro ty, kteří dobrovolně věnují čas a energii veřejně prospěšné činnosti, bylo vybráno proto, že je zdrojem jiskry naděje. Veřejné ocenění má podle ústeckých dobrovolníků vzbudit zájem o dobrovolnou práci ve prospěch občanů u dalších lidí.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami