Arkáda pomůže lidem v náročných situacích i o svátcích

PÍSEK, Centrum na Fügnerově náměstí i linka důvěry bude od 24. prosince do 1. ledna v provozu každý den od 10:00 do 22:00...

Sociálně-psychologické centrum Arkáda v Písku bude pomáhat lidem, kteří jsou osamělí či mají psychické problémy, tradičně také o svátcích. Centrum na Fügnerově náměstí i linka důvěry bude od 24. prosince do 1. ledna v provozu každý den od 10:00 do 22:00. “Míváme vánoční provoz už od roku 1998. Každoročně se na nás obrátí kolem 30 klientů,” řekla vedoucí Arkády Andrea Vondrášková. Podle ní využívají služeb centra o Vánocích lidé téměř z celého kraje. O svátcích totiž jinak mívají otevřeno jen psychiatrické léčebny či nemocnice, a ambulantní poradny bývají zavřeny.

Většina podobných zařízení nemá podle Vondráškové na provoz o svátcích dostatek zaměstnanců. V Arkádě se na vánočním provozu podílí zhruba polovina z 11 pracovníků, na lince důvěry pak 15 dobrovolníků. “Polovinu klientů o Vánocích tvoří naší stálí klienti, kteří mají psychické problémy. Řada z nich si s někým potřebuje popovídat, jak je doba těžká, jak jsou osamělí,” řekla Vondrášková. Druhý typ klientů navštíví centrum poprvé. Právě čas Vánoc, který většina lidí tráví pohromadě se svými nejbližšími, je přivede do stresové situace.

Arkáda poskytuje pomoc v několika oblastech. Provozuje Krizové centrum pro lidi, kteří jsou v akutní tíživé psychické životní situaci, a Kontaktní centrum pro drogově závislé. Klienti se na pracovníky mohou obracet i prostřednictvím linky důvěry, od roku 2004 funguje při centru rodinná poradna. Od svého vzniku v roce 1997 se centrum zaměřujeme na prevenci – pořádá besedy, přednášky či ucelené preventivní programy pro žáky základních a středních škol.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami