EU rozšiřuje práva zdravotně postižených v letecké dopravě

ŠTRASBURK, Cestující získají i nárok na bezplatnou asistenci na letištích a na palubách letadel...

Aerolinky v Evropské unii už nebudou moci odmítnout zájemce o přepravu kvůli jejich postižení anebo kvůli vysokému věku. Tito cestující získají i nárok na bezplatnou asistenci na letištích a na palubách letadel. Příslušné nařízení, které dnes schválil Evropský parlament, ještě potřebuje souhlas ministrů EU. Ale má jít o formalitu, protože EP normu přijal v předem dohodnuté podobě.

Rozšíření práv se týká všech pasažérů, jejichž pohyblivost je snížena v důsledku stáří nebo jakéhokoli tělesného, mentálního či jiného postižení. Text zakazuje dopravcům odmítat takové cestující s výjimkou případů, kdy z bezpečnostních nebo prostorových důvodů vadí přístroje či náčiní, které používají; například pokud velikost vstupních dveří letadla vstup postiženého na palubu opravdu znemožňuje.

Evropská letiště, která ročně odbaví více než 150.000 cestujících, budou povinna bez dalších poplatků zajistit nutnou pomoc postiženým, pokud o ni požádají v předstihu 48 hodin před odletem; totéž platí i pro zpáteční lety. O náklady na tuto asistenci se mají podělit aerolinky v závislosti na celkovém počtu cestujících, které na daném letišti přepravují. České aerolinie podle dřívějších vyjádření své mluvčí již postupují v souladu s novou normou, čili by neměla znamenat žádné významné změny pro dopravce.

Evropská komise odhaduje počet Evropanů, kteří k využití letecké dopravy potřebují asistenci, na až 45 milionů, tedy téměř desetinu populace. Nařízení jim má zaručit stejný přístup k letecké přepravě jako v případě jiných cestujících. Novou legislativu vítá Evropské fórum postižených, které poukazovalo na různé případy z minulosti. Například jedna velká francouzská letecká společnost donutila bezrukou pasažérku opustit palubu letadla pod záminkou, že by nebyla s to zapnout si bezpečnostní pás. Klient finských aerolinek prý zase musel dokazovat, že mozková obrna není nakažlivá a neohrozí posádku a další cestující.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami