Rada předá cenu za přínos pro postižené, zveřejnila dnes nominace

PRAHA, Cenu Mosty převezmou vítězové tří kategorií 23. února v Olomouci...

Národní rada zdravotně postižených se chystá již potřetí ocenit instituce i jednotlivce, kteří významně přispěli ke zlepšení života handicapovaných. Dnes zveřejnila 15 nominovaných. Cenu Mosty převezmou vítězové tří kategorií 23. února v Olomouci. Novinářům to řekl předseda rady Václav Krása. Podle něj je ocenění určeno projektům, které přesahují rámec běžných povinností. Komise letos vybírala ze 67 návrhů. Z nich 22 se týkalo státních a samosprávných institucí, 23 neziskových organizací a nestátních podniků a 22 programů většinou připravili jednotlivci. Do každé ze tří kategorií se dostalo pět kandidátů.

Mezi veřejnými institucemi se o cenu uchází Technická univerzita v Liberci za vytvoření systému ovládání počítače pomocí hlasu pro nepohyblivé osoby. Město Teplice si nominaci vysloužilo za dlouhodobé zpřístupňování městské dopravy. Královéhradecký krajský úřad oslovil porotu svou podporou osobních asistentů pro těžce postižené studenty. Zaujal i projekt Krnova na podporované bydlení pro lidi, kteří opouštějí ústavy. Pátým kandidátem se stala Správa železniční dopravní cesty Praha za trvalé bezbariérové úpravy nádraží.

Ve druhé kategorii se o cenu uchází společnost Delta B+B za vývoj a výrobu zdvižných zařízení pro nástup do vagonů. V pětici je i společnost Pomocné tlapky za výcvik asistenčních psů či společnost Máme otevřeno za pražskou kavárnu Vesmírna, v níž obsluhují mentálně postižení. Firma Siemens v Mohelnici nominaci získala za zřízení chráněné dílny přímo v závodě, společnost Otto Bock ČR za prosazování moderních technologií pro postižené.

Zvláštní cenu by mohla dostat Veronika Loušková za nábytkový program pro starší osoby a postižené, sledge hokejová asociace za propagaci tohoto sportu a pořádání mistrovství Evropy, Jaroslav Větvička za návrh miniauta pro těžce handicapované, autoškola Pavla Premla za kurzy pro postižené i s bydlením a úpravou vozu či Petr Vojtík za mimořádnou aktivitu a spolupráci s mnoha sdruženími postižených. Ceny by měli předávat premiér, olomoucký primátor a hejtman. Slavnostním programem, v němž vystoupí Laďa Kerndl či Marie Rottrová, provede moderátorka Martina Kociánová. Vstup je zdarma. Postižení se budou do Olomouce na vyhlášení dostat zdarma vlakem v bezbariérových vagonech.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami