Pražské planetárium se dočká bezbariérového přístupu

PRAHA, Po 45 letech bude mít planetárium v Královské oboře...

Pražské planetárium v Královské oboře se po 45 letech své existence dočká bezbariérového přístupu do veřejných prostor. Svislá hydraulická plošina propojí sál Starvid, foyer, malou výstavu a sál Cosmorama. Hydraulická plošina by měla být v provozu příští rok v únoru.

Bezbariérový přístup do veřejně přístupných prostor je první částí projektu “bezbariérové planetárium”. V dalších letech by například měla vzniknout nová astronomická výstava s exponáty pro nevidomé. Planetárium Praha bylo postaveno na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století a nebylo projektováno jako bezbariérové. Výstavy a promítací sály jsou umístěny ve čtyřech úrovních a propojeny schodišti.

Systém bezbariérového přístupu zajistí nejen pohyb handicapovaných jednotlivců ale i celých skupin. Proto významnou roli při výběru zařízení hrály přepravní časy. Z tohoto důvodu nevyhovují plošiny instalované na schodiště. Vzhledem k vzdálenostem a výškovým rozdílů se například čas jízdy jedním směrem z foyeru do sálu Cosmorama pohybuje kolem tří minut. Navíc je použití těchto plošin za plného provozu na schodištích značně problematické. Instalace klasického výtahu není možná zejména kvůli, předepsané výšce nad kabinou v nejvyšším patře.

Řešením bezbariérového přístupu je proto použití vertikální hydraulické plošiny “Domus Lift”. Protože se jde o plošinu a nikoliv výtah, výška prostoru nad kabinou v nejvyšší stanici nemusí být dodržena, navíc jde o lehkou konstrukci, která se kotví do svislých stěn a nepotřebuje proto základy.Pracovníci planetária se všem návštěvníkům omlouvají za dočasné omezení provozu v sále Starvid a přilehlých prostorách.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami