Havlíčkův Brod přestaví jesle na denní centrum pro starší občany

HAVLÍČKŮV BROD, Zařízení, kde mohou lidé trávit čas během dne, je zatím ve středu města. Jeho kapacita již nestačí rostoucímu zájmu...

Zařízení, kde mohou lidé trávit čas během dne, je zatím ve středu města. Jeho kapacita již nestačí rostoucímu zájmu, řekla místostarostka Ivana Štrossová. Naopak jesle byly loni zrušeny kvůli nízkému počtu dětí.

Centrum Domovinka bylo otevřeno v polovině roku 2004. Senioři v něm pobývají v době, kdy jsou ostatní členové rodiny v práci. Služba sídlí v domě v Příčné ulici, blízko Havlíčkova náměstí. Zájem o ni se postupně zvyšoval. Nyní centrum navštěvuje osm seniorů. Společně se věnují třeba ručním pracím, mohou používat počítač s internetem. “Kapacita je naplněna, nyní již musíme zájemce odmítat,” uvedla Štrossová. Starší lidé totiž potřebují i místo, kde by si mohli v klidu odpočinout. Dům navíc není bezbariérový a nemá zahradu.

V bývalých jeslích Na Losích se bude moci každý den scházet až 20 starších občanů. Radnice ale nejdřív musí přestavět sociální zařízení a rozšířit dveře, aby jimi mohli projíždět i lidé na invalidním vozíku. Do jeslí se přestěhuje také výdejna obědů, která denně slouží asi 60 strávníkům. Stavební práce asi za 800.000 korun budou dokončeny během letošního prvního pololetí. Jesle muselo město zrušit, protože o ně nebyl zájem. Provoz ovlivnil nový školský zákon. Od loňského roku mohou děti od dvou let navštěvovat mateřské školy, což rodiče vyjde podstatně levněji.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami