Zázračná voda z reklamy škodí zdraví!

MF DNES, S atestem hlavního hygienika prodává liberecká firma přístroj, který z vody vyrobil nebezpečnou tekutinu...

S atestem hlavního hygienika prodává liberecká firma přístroj, který z vody vyrobil nebezpečnou tekutinu.

Voda čistší než horský pramen… To je reklamní slogan, s nímž prodává své zařízení na domácí úpravu vody firma Aquel Bohemia. Jejich přístroj má vyrobit z obyčejné vody „vodu křišťálově čistou“. Testy ukazují, že voda nejenže není zázračně čistá, ale není ani pitná.

Liberec, České Budějovice – Jiří Šrom chtěl pro svou rodinu to nejlepší. Nelitoval třiceti tisíc a nechal si na domácí vodovodní baterii namontovat filtr, který vodu z kohoutku vyčistí a vyrobí z ní „krystalicky čistou vodu ideálně vhodnou pro kojence,“ jak tvrdí firma Aquel Bohemia na svých webových stránkách.

„Proto jsme ji dávali pít našemu tehdy měsíčnímu synkovi. Vařili jsme mu z ní kaše, čaje, všechno. A on začal za pár týdnů smrdět po octu. Ale strašně,“ vypráví muž z Českých Budějovic. Běhali po lékařích a teprve varování, že by synovi mohla brzy selhat játra, je vyděsilo natolik, že začali shánět další informace a zjišťovat, co si to domů vlastně pořídili. A ukázalo se, že odborníci před touto vodou důrazně varují. Filtr, který firma nabízí, totiž pracuje na principu takzvané reverzní osmózy a zbavuje vodu minerálů. Upravená voda je pak stejná jako destilovaná. A to je kámen úrazu. „Používání vody zbavené minerálů může vést k poruchám metabolismu, zvyšuje riziko infarktu, mrtvice, onemocnění některými druhy nádorů a odvápnění kostí,“ varuje jeden z expertů František Kožíšek, vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu. Ten nasbíral a popsal hned několik případů lidí z Česka i ze Slovenska, kteří měli zdravotní problémy právě po používání vody zpracované přístrojem Aquel.

„Veřejnosti neznámé je riziko druhotné kontaminace takto upravené vody. To je způsobeno její agresivitou vůči materiálům, s nimiž přijde do styku. Voda se pak chová jako hladová. Ochotně tedy přijímá změkčovadla z plastového potrubí, gumy, kovových potrubí, betonu a je náchylnější i k zamoření bakteriemi,“ píše se ve zprávě České asociace vodárenských expertů, která se touto vodou zabývala. Z testu, který provedla českobudějovická hygienická stanice, navíc vyplývá, že voda, která prošla filtrem Aquel, obsahuje mikroby a že není vhodná k pití.

Naletěli jsme, stěžují si lidé

„Jo, teď si říkám, že jsem byl pěkný blb. Ale oni vás dobře zmasírují -vysvětlí, že voda, kterou pijeme normálně, je ta, do které továrny vypouštějí jedy a lidé odpady, takže uvěříte, že když si koupíte jejich filtr, děláte něco pro své zdraví,“ vypráví Jiří Šrom. Firmě pohrozil soudem a ta mu po roce tahanic peníze vrátila a filtrační přístroj si odvezla.

Není jediný nespokojený zákazník. U soudů se množí další případy. Třiapadesátiletá žena z Jihlavy, která si filtr koupila před dvěma lety, se o vrácení peněz přetahuje dodnes. „Podvedli mě. Nechala jsem si udělat kontrolní rozbor a ukázalo se, že voda je tak špatná, že není pitná, a dokonce může mít rakovinotvorné účinky,“ rozčiluje se.

Majitelé firmy, dva třiatřicetiletí Liberečané, se však hájí: je to výmysl a snaha konkurence, například výrobců balených vod, zdiskreditovat je. „Na všechno máme akreditaci,“ tvrdí svorně Petr Beneš a Leoš Holub. „Máme povolení hlavního hygienika. Naposledy z července loňského roku. Naše přístroje splňují všechny formální podmínky,“ tvrdí. O stížnostech vědí, ale jde podle nich jen o ojedinělé případy.

„Z našeho pohledu splnili všechno, co měli. Test v laboratorních podmínkách neukázal závadnost vody, a tak razítko dostali,“ řekl hlavní hygienik Michael Vít. Podle odborníků však laboratorní zkoušky nedokáží úplně nasimulovat reálné používání přístroje. Nespokojeným zákazníkům vzkazuje, že mají přístroj reklamovat, nebo se soudit.

Autor: MILADA PROKOPOVÁ, LENKA PETRÁŠOVÁ
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami