Vysoké školy v Brně podpoří vznik centra klinického výzkumu

BRNO, nosnými obory cetra ICRC by měly být obory kardiologie, kardiochirurgie, vnitřní lékařství, akutní medicína a neurologické vědy...

Tři brněnské vysoké školy spojily své síly k podpoře vzniku Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v Brně. Uspořádají konferenci, která by podle nich měla umožnit seriozní diskuzi o významu centra. Projekt, který připravují lékaři z brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny ve spolupráci s prestižní americkou klinikou, totiž vyvolal mezi odborníky spory.

Konference, již v Brně uspořádá Masarykova univerzita, Veterinární a farmaceutická univerzita a Vysoké učení technické, se uskuteční 25. ledna. “Řada informací o projektu, které se objevují v médiích, je opředena emocemi, a proto chceme uspořádat odborný seminář,” řekla za organizátory prorektorka Masarykovy univerzity Jana Musilová.

Hlavní náplní činnosti ICRC, které by mělo začít fungovat v polovině příštího roku a zaměstnávat kolem 250 lidí, bude výzkum v medicíně a přidružených oborech. Nosnými obory budou kardiologie, kardiochirurgie, vnitřní lékařství, akutní medicína a neurologické vědy.

Stát by měl do výstavby nového centra investovat dvě miliardy korun, vláda ale rozhodnutí stále odkládá. Proti se postavilo ministerstvo školství. Ostře se proti němu ohradil i předseda České společnosti kardiovaskulární chirurgie Jan Černý. Varoval, že se centrum stane místem, kde budou americké firmy na lidech zkoušet své nové výrobky.

Autoři projektu jeho slova odmítají. Zapojení ICRC do mezinárodních výzkumných projektů realizovaných ve spolupráci s evropskými a americkými univerzitními nemocnicemi umožní pacientům přístup k posledním poznatkům medicíny, uvedl ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny a kardiocentra Roman Kraus v prohlášení, které má k dispozici. Výzkum bude podle něj podléhat všem normám České republiky, Evropské unie i Spojených států.

Za kritiku si Černý podle svého názoru i podle jeho blízkých spolupracovníků vysloužil odvolání z funkce ředitele brněnského kardiocentra. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že ředitele odvolalo kvůli panice, kterou šířil v ústavu.”Pozvali jsme samozřejmě i odpůrce projektu, bude záležet na nich, zda možnosti využijí,” řekla Musilová. Cílem semináře je podle organizátorů vypracovat srozumitelné závěry o významu centra, které bude možné předložit veřejnosti. Centrum již dříve podpořili rektoři tří brněnských vysokých škol, vedení kraje i města. Odpůrci projekt označují za megalomanský, nepotřebný a nereálný.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami