Asociace českých a moravských nemocnic: Vyhláška omezí péči

PRAHA, Nižší úhrady než loni sníží dostupnost péče, uvedla rada Asociace českých a moravských nemocnic...

Vyhláška o úhradách zdravotní péče na první pololetí, kterou vydalo ministerstvo zdravotnictví, obsahuje podle nemocnic chyby a omezí nákladnou péči a předepisování a podávání léků. Nižší úhrady než loni sníží dostupnost péče, uvedla dnes ve svém prohlášení rada Asociace českých a moravských nemocnic.

Pojišťovny podle vyhlášky zaplatí za léky 98 procent částky vydané loni v prvním pololetí. Při pětiprocentním snížení cen léků dostanou pacienti o tři procenta léků více. Paušální platby nemocnicím se proti loňskému prvnímu půlroku mají zvednout také o tři procenta.

Podle analýz nemocnic celkové úhrady zůstanou stejné. Pokud lékaři ošetří víc lidí a provedou víc zákroků, peníze za ně nedostanou, varují. Vyhlášku již kritizovala také řada lékařů. Ministr zdravotnictví David Rath uvedl, že předpis špatně pochopili.

“Doufáme, že naši klienti pochopí, že nejsme ti, kdo rozhodl o omezeních, která začínají pociťovat. Úkolem našich zařízení je potřebu zdravotní péče plně zabezpečit, ne ji omezovat,” uvedla asociace v prohlášení. Její členové doufají, že ministerstvo “se nezřekne své odpovědnosti a bude veřejnost o dopadech svých nařízení otevřeně informovat”.

Snížení úhrad pod úroveň roku 2005 se podepíše nepříznivě na dostupnosti následné péče, míní rada asociace. Vyhláška postihne podle ní i ty nemocnice, které by převzaly péči o pacienty po zrušených zařízeních či odděleních. Asociace ve svém prohlášení upozorňuje i na to, že vyhláška znamená porušení loňské červnové dohody s premiérem. Předpis podle ní nedodržuje slibované navýšení peněz na péči, které mělo činit polovinu z nárůstu příjmů zdravotního pojištění. Asociace českých a moravských nemocnic je největším sdružením zdravotnických zařízení s nejvyšším počtem zaměstnanců, lůžek i množstvím poskytnuté péče.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami