Liberecká radnice nemůže udat bezbariérové byty

LIBEREC, Handicapovaným nevyhovuje velikost bytů, výše nájmu ani podmínka...

Liberecká radnice má problém obsadit bezbariérové byty pro postižené v nových domech v Zeleném Údolí. Zatím jich je volných osm, ale celkem jich tam vyroste 24. Handicapovaným nevyhovuje velikost bytů, výše nájmu ani podmínka, že nájemní smlouvu v nich lze prodloužit nejvíce na deset let, řekla Pavla Červinská z odboru sociální péče.

“Několik postižených si sice vyzvedlo formulář, ale žádná žádost se nám zatím nevrátila zpět,” dodala. Postižení mají podle ní platit v nových bytech nájemné za metr čtvereční 45 korun, ve starých bezbariérových bytech přitom platí necelých deset korun.

Červinská se domnívá, že nové nájemné je přiměřené a staré mimořádně nízké. Podle Lenky Zimmermannové z Mezinárodního centra Universium, které pomáhá postiženým s návratem do života, si takové bydlení nemůže žádný z handicapovaných dovolit. “Průměrný invalidní důchod i s dávkami za bezmocnost se pohybuje do 6000 korun. Nájem se službami v nových bytech je zhruba stejně veliký,” vysvětlila. Universium a Jedličkův ústav mají přitom řadu klientů, kteří hledají samostatné bydlení.

V Zeleném Údolí vyroste celkem 192 takzvaných startovacích bytů v šesti domech. Byty jsou první, které radnice staví po zpřísnění podmínek státní dotace. Celkem by měla výstavba přijít na 235 milionů korun, z toho 100 milionů představuje státní dotace z fondu rozvoje bydlení a zbytek město hradí z úvěru. Výstavba bytů pro postižené byla jednou z podmínek pro získání dotace. Jiné využití bytů není podle primátora Jiřího Kittnera proto snadné.

Liberecká radnice nyní rozdělila v Zeleném Údolí druhých 28 startovacích bytů. Zájem o sociální bydlení výrazně převyšuje současné možnosti města, řekla Červinská. Na úřadu se sešlo několikanásobně více žádostí, než bylo dokončených bytů. Úřad je rozdělil na základě bodového systému.

Startovací byty se přitom od klasických nájemních výrazně liší. Mladé rodiny je mohou obývat maximálně deset let, a pak se musí poohlédnout po jiném bydlení. Přísná jsou také vstupní kritéria – žadatel musí nejméně pět let trvale žít nebo pracovat v Liberci, jeho měsíční příjem nesmí přesáhnout 1,8násobek životního minima a v případě vícečetné domácnosti dokonce do 1,5násobku. Výše nájemného přitom příliš sociální není. Za metr čtvereční lidé zaplatí 65 korun měsíčně, zatímco u běžných regulovaných nájmů se pod Ještědem cena za metr pohybuje jen kolem 25 korun. Poslední čtyři objekty dokončí radnice do června.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami