Centrum Universium zaměstná další handicapované

LIBEREC, V kraji je nyní bez práce téměř 3000 lidí s různými handicapy, což představuje téměř 16 procent nezaměstnaných....

Mezinárodní centrum Universium stěhuje chráněnou dílnu Oáza naděje, kterou před rokem otevřelo v centru Liberce. Zejména kvůli vysokým nákladům se cukrárna musela přestěhovat do pár set metrů vzdálené budovy Finančního úřadu v Liberci. Díky tomu získají ale handicapovaní bezbariérový prostor, kde bude možné rozšířit služby a zaměstnat další postižené. Řekl to ředitel centra Jiří Sedláček.

“Vedle cukrárny, kde pracuje sedm postižených, otevřeme na novém místě také informační a poradenské centrum pro handicapované, kde bude i přístup na internet,” řekl Sedláček. V centru najdou práci dva vozíčkáři. Další postižené zaměstná prodejna keramiky z chráněné dílny Mozaika. Celkem v Oáze naděje najde práci zhruba desítka lidí s nejrůznějšími handicapy.

Podle mluvčího Úřadu práce v Liberci Ladislava Dvořáka je práce pro postižené málo. V kraji je nyní bez práce téměř 3000 lidí s různými handicapy, což představuje téměř 16 procent nezaměstnaných. Nejvíce postižených je přitom na Českolipsku, kde tato skupina představuje přes 17 procent uchazečů o práci. Chráněné dílny na Českolipsku jich přitom téměř 260 zaměstnávají.

“Celkově působí v kraji zhruba dvě desítky chráněných dílen, které dávají práci téměř 360 postiženým,” řekl Dvořák. V Liberci zaměstnávají dílny celkem 69 lidí, centrum Universium je tak ve městě, pokud jde o postižené, největším zaměstnavatelem.

Výhodou nového místa je podle Sedláčka také bezbariérový přístup. V původním místě pohyb návštěvníků ztěžovaly schody, v novém působišti je ale cukrárna zcela bez bariér. “Konečně tak budeme moci vytvořit oázu, která se bude moci stát místem setkávání pro handicapované a seniory,” dodal Sedláček.

Universium pomáhá lidem se zdravotním postižením v Liberci od roku 1999. V jedné z dominant města, v Koloseu, pro ně založilo čtyři chráněné dílny a pátá je právě Oáza naděje. “Celkem dáváme práci 40 postiženým,” řekl Sedláček. Mimo to centrum zajišťuje asistenční službu a dopravu pro handicapované a připravuje také denní centrum pro seniory, které by mělo sloužit od dubna.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami