Pohlednice s krtečkem pomohou postiženým žákům základních škol

PRAHA, Konto Bariéry použije výtěžek na odstraňování bariér ve školách...

Na všech poštách si lidé mohou koupit pohlednice s krtečkem, které vydalo Konto Bariéry. Výtěžek z prodeje použije na odstraňování bariér ve školách, kam chodí handicapované děti. Celkem bylo vytištěno 50.000 pohlednic. Prodej by mohl vynést jeden milion korun, řekla dnes novinářům ředitelka konta Božena Jirků. Nadace vydává pohlednice desátým rokem, za tu dobu již podpořila 122 škol.

Školy mohou požádat o příspěvek ve výši 100.000 korun. Tato částka na bezbariérovou úpravu nestačí. Jde však o startovní investici, uvedla Jirků. Nejjednodušší úprava stojí asi 140.000 korun, schodišťová plošina vyjde na 350.000 korun, speciální výtahy jsou podstatně dražší, upozornila ředitelka konta. Loni podle ní podpořilo konto osm škol.
Letos podpořilo již dvě školy.

Část pohlednic konto prodává na poštách, podle Jirků se ale postupně zvyšuje podíl firem, které si je kupují. Letos Konto bariéry oslovilo autora večerníčku o krtečkovi Zdeňka Milera. Pohlednici s obrázkem krtečka, který mává parnímu vlaku, organizátoři pojmenovali Vláček dětství a naděje. Tiskárna je vyrábí pro nadaci zdarma. Pohlednice se prodává za 20 korun. Její cena se již řadu let nemění, upozornila Jirků.

Konto Bariéry každý měsíc rozděluje mezi žadatele zhruba milion korun. Loni obdrželo 723 lidí a organizací 11,5 milionu korun. Pětina částky byla určena na bezbariérové úpravy bytů, škol a veřejných budov. Na konto přispívá dlouhodobě 40.000 drobných dárců. Peníze dávají většinou individuální dárci, proto se je pracovníci konta snaží rozdělovat konkrétním lidem, vysvětlila Jirků.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami