Projekt Jdeme do práce pomůže najít lidem s handicapem zaměstnání

ZLÍN, Na projektu pracují 3 agentury ze Vsetína, Zlína a Uherského Hradiště...

Několik desítek lidí ze Zlínského kraje s těžším zdravotním postižením či sociálním znevýhodněním si může díky projektu nazvaném Jdeme do práce najít zaměstnání. Pracují na něm tři agentury podporovaného zaměstnávání ve Vsetíně, Zlíně a Uherském Hradišti. Dvouletý projekt si vyžádá přes pět milionů korun, které poskytla Evropská unie a stát. Řekl to koordinátor projektu Daniel Perdoch.

“Budeme pracovat s šesti desítkami klientů, kteří si nedokáží sami nalézt na otevřeném trhu práce místo a následně si ho také udržet. Našim cílem je uspět alespoň u poloviny z nich,” uvedl Perdoch z Agentury podporovaného zaměstnávání Elim Vsetín. Jde hlavně o lidi s těžší formou zdravotního postižení, ale také bezdomovce či Romy. Projektu se účastní i agentury, které zřizuje Centrum služeb postiženým Zlín a Oblastní charita Uherské Hradiště.

Vsetínský Elim se pomocí zdravotně postiženým a sociálně znevýhodněným lidem zabývá již od roku 2003. “Zatím se nám podařilo nalézt práci 37 lidem. Aby se nám to povedlo, museli jsme kontaktovat na šest stovek zaměstnavatelů,” přiblížil náročnost práce Perdoch. Zájemce o zaměstnání podporují agentury například i přidělením asistenta, který mu pomůže se na novém místě zapracovat.

“Realizace podporovaného zaměstnávání není v silách úřadů práce. Nemáme k tomu právní, finanční ani personální možnosti,” uvedla Miriam Majdyšová ze zlínského úřadu práce. Na konci loňského roku bylo ve Zlínském kraji bez práce celkem přes 29.500 lidí, z toho více než 5000 se jich potýkalo se zdravotním postižením.

Zaměstnání osob, na které se projekt Jdeme do práce zaměřuje, má výhody i pro zaměstnavatele. Mohou si tak především splnit státem stanovené kvóty pro zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. “V neposlední řadě ale také získají motivovaného zaměstnance, který si práce váži,” uvedl Perdoch.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami