Virtuální telefonické centrum v Ostravě zaměstná handicapované

OSTRAVA , Nejde o klasickou chráněnou dílnu, ale ...

Virtuální telefonické centrum zřízené ostravským Národním informačním centrem (NIC) zajistí do léta práci asi dvěma desítkám handicapovaných lidí, kterým speciální počítačový program umožní pracovat z pohodlí domova. Firmy si od společnosti nakupují nejrůznější telemarketingové služby, které zaměstnanci NIC prostřednictvím internetu a telefonu zajišťují. Postupně se může počet zaměstnanců podle potřeb trhu zvýšit, řekl ředitel NIC Martin Ritt.

Virtuální centrum má podobné funkce jako klasické call centrum, díky speciálnímu vybavení ale nemusejí jeho zaměstnanci nikam dojíždět a mohou pracovat doma. Speciální software zajistí propojení všech pracovníků i spojení s centrálou, která jim zadává úkoly a kontroluje výsledky.

“Nejde o klasickou chráněnou dílnu. Nechci rozvíjet něco, co bude žít pouze z dotací, chceme poskytovat služby, které někdo potřebuje a je ochoten si je koupit,” řekl Ritt. Podle něj lidé se změněnou pracovní schopností nechtějí almužnu, ale smysluplnou práci.

Projekt se soustřeďuje na Moravskoslezský kraj, kde bylo na konci minulého roku v evidenci úřadů práce téměř 15 procent lidí se zdravotním postižením, služby ale může nabízet kdekoliv v Česku. Nápad podpořila dotací 3,5 milionu korun Evropská unie, další peníze získalo NIC v rámci aktivní podpory zaměstnanosti z úřadu práce.

Podnikatelé dnes handicapované nezaměstnávají příliš rádi, důvodem jsou vysoké náklady na úpravu pracovního prostředí. Lidé se zdravotním omezením navíc mají větší nemocnost a často mohou pracovat jen na zkrácený úvazek.

Firmy s více než 25 zaměstnanci musejí podle zákona zaměstnávat lidi se zdravotním postižením, nakupovat od nich služby nebo odvádět státu příspěvek na aktivní politiku zaměstnanosti. “Tím, že od nás podnikatelé službu za přijatelnou cenu nakoupí, dostojí své zákonné povinnosti,” dodal Ritt.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami