Pacientům chybí léky, žalují Ratha

MFDnes, Kvůli úsporám ve zdravotnictví chybějí peníze na některé léky na roztroušenou sklerózu...
Těžce nemocní pacienti, kteří nedostali svou léčbu, chtějí žalovat ministra zdravotnictví. Kvůli úsporám ve zdravotnictví totiž chybějí peníze na některé nákladné léky a lidé už na to začali doplácet. Ivoně z Velkého Meziříčí je třicet let, je matkou dvou dětí. Před třemi lety jí lékaři zjistili nevyléčitelnou nemoc – roztroušenou sklerózu.

Protože splňuje všechna kritéria, která jsou v Česku přísnější než v mnohých jiných zemích Evropské unie, měla být letos zařazena do léčby pomocí interferonů. Tedy léků, které jsou sice drahé, ale zpomalují postup nemoci. To znamená, že pacientka například skončí na vozíku mnohem později než bez nich. Nebo tak brzy neoslepne.

“Na konci ledna mi lékaři řekli, že na mé léky bohužel nejsou peníze,” říká Ivona. “Tak jsme minulý týden poslali stížnost na ministerstvo. Teď počkáme třicet dnů na odpověď, a pokud se to nějak nevyřeší a léčbu nedostanu, připravíme žalobu,” dodává.

Nemocných přibývá
Není jediná: Marcel Štoncer z Českých Budějovic trpí nejen stejnou nemocí jako Ivona, ale k tomu ještě i vzácným druhem spavé nemoci. Na své léky doplácí přes pět tisíc měsíčně.

Podal proto k soudu žalobu kvůli své materiální a nemateriální újmě, jelikož se kvůli doplatkům na léky dostává do finanční tísně. A tvrdí, že pokud bude mít i v dalších měsících stejné problémy s tím, aby vůbec dostal svůj lék na roztroušenou sklerózu, podá žalobu přímo na Davida Ratha.

Ivona není jediná, komu lékaři museli léčbu odmítnout. Všechny takové případy shromažďuje Unie ROSKA a radí lidem, co mají dělat. Podle lékaře z brněnské neurologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny Michala Dufka, který Ivonu ošetřuje, jen tamnímu centru pro pacienty s roztroušenou sklerózou chybí čtrnáct milionů korun. Proč?

“Ministerstvo zrušilo systém, který fungoval devět let, a to tak, že jednotlivá centra sepsala návrh, kteří pacienti by nákladnou léčbu měli dostat, a po schválení Všeobecná zdravotní pojišťovna léky nakoupila,” popisuje.

Jenže nová vyhláška ministra Davida Ratha centrální nákupy zrušila a teď se na lécích musí dohodnout nemocnice s pojišťovnami samy. Problém je v tom, že pojišťovny mohou zaplatit nemocnici jen tolik léků, kolik nemocnice pro tyto pacienty měla ve srovnávacím období – tedy loni ve stejnou dobu.

“Jenže my jsme tehdy měli jen čtyři pacienty, protože naše centrum čerstvě vzniklo. Že je teď pacientů třicet pět, to už nikoho nezajímá,” posteskl si Dufek.

Stejné potíže má i centrum pro roztroušenou sklerózu v Teplicích. Tomu chybí pět milionů korun. To znamená, že lékaři nemohli dát lék jedenácti pacientům.

Žaloby? Ty mi nevadí
Ministr Rath tvrdí, že má řešení. “Pokud nemocnice nenajde vnitřní rezervy, může pomoci ministerstvo ze svých fondů,” říká. “Pomoc budeme ale směrovat jen do velkých center, ne do těch, které jsou při malých okresních nemocnicích. Tam nemají co dělat,” dodal ministr.

A žaloby? “Ty mi nevadí,” tvrdí Rath.

Lenka Petrášová, MF DNES
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami