Vyhláška Davida Ratha ohrožuje pacienty

TEPLICE, V "Deníku Směr" si přečtěte o potížích MS centra v Teplicích...

Při neurologickém oddělení Nemocnice v Teplicích funguje odborné Centrum pro diagnostiku a léčbu demyelizačních onemocnění. V evidenci má zhruba 350 pacientů, kteří trpí nevyléčitelnou mozkomíšní sklerózou. Z Teplicka je 130 nemocných, ostatní jsou z Karlovarska, Ústecka a Liberecka. Ti všichni jsou ohroženi novou vyhláškou Davida Ratha. Není totiž jisté, zda i nadále budou včas dostávat tak zvané léky první volby. Jsou to nejmodernější, avšak pro zdravotní pojišťovny nejnákladnější preparáty. Léčba pacienta stojí v průměru 30 tisíc korun měsíčně. Roztroušená skleróza je chronické progresivní onemocnění centrálního nervového systému. Podstatou, lidově řečeno, je”zhloupnutí” imunitního systému. “Vlastní imunitní systém ničí obal nervů i nervová vlákna. V důsledku toho mohou pacienti ochrnout, ztratí zrak, sluch, s obtížemi mluví, neovládají ruce, třesou se, cítí se unavení,” vysvětluje Marta Vachová, specialistka oboru neurologie a lékařka MS centra v Teplicích.

V České republice žije asi 10 tisíc pacientů s tímto zákeřným onemocněním, jež postihuje lidi ve věku mezi 20 až 40 lety. Jsou jim ordinovány léky, které porouchaný imunitní systém tlumí a nutí ho k normálnímu fungování. “Všude ve světě se používají léky první volby, tak zvané interferony beta, což je látka, která reguluje funkce imunitního systému. Tyto léky dokáží roztroušenou sklerózu velice dobře kontrolovat,” zdůrazňuje Marta Vachová. Existuje několik těchto preparátů, každému pacientovi vyhovuje jiný. Na trhu je ještě jeden lék první volby, glatiramer acetát. Předepisuje se pacientům, kterým z různých zdravotních důvodů interferony nevyhovují.

Lék první volby

“U nás platí přísná kritéria, dle kterých má na tuto léčbu nárok pouze pacient s vysokou aktivitou nemoci, jež se alespoň dvakrát do roka projeví tak zvanými atakami, čili akutním zhoršením neurologického nálezu,” říká MUDr. Vachová. Pacienti s nižší aktivitou nemoci jsou léčeni kombinovanou imunosupresí. Jedná se o hormony skupiny kortikoidů a cytostatika, které mohou mít velké množství vedlejších účinků. “Není li jiná možnost, musíme cytostatika k léčbě přidat, ale jejich celkové dávky jsou omezeny rizikem možnosti rozvoje nádorového onemocnění.”

Centrální nákup

Dosud byly interferony beta hrazeny formou centrálního nákupu. “MS centrum napsalo návrh pacientů, kteří by lék měli dostat. Návrh se poslal centrální schvalovací komisi do Prahy. Zástupci zdravotních pojišťoven za účasti předsedy neuroimunologické sekce České neurologické společnosti návrh schválili. Poté na základě objednávek MS center jednotlivá ústředí pojišťoven lék zaplatila. V ceně nebyla marže lékáren a u některých preparátů ani přirážka distributorovi. Vše se odehrálo přímou cestou pojišťovny, výrobní firmy a příslušného MS centra, které vydalo lék pacientům, vzpomíná MUDr. Vachová.

Bezradná vyhláška

Nová vyhláška způsob centrálního nákupu zrušila. “Teď musí lék nejprve schválit revizní lékař místní pobočky zdravotní pojišťovny a my pak vystavíme recept do lékárny.. V současné době máme 45 pacientů léčených preparáty první volby. Pro všechny je máme od zdravotních pojišťoven schváleny. Ale nemáme na ně peníze.”

Co teď a co potom?

Problém je v tom, že dle ministerské vyhlášky se musí MS centrum řídit srovnávacím obdobím, které stanoví limit výdajů na léky podle stejného období loňského roku. “Teplické MS centrum se tedy srovnává s I. pololetím 2005, jenomže tehdy jsme na nás žádné pacienty nevykazovali. Naše MS centrum vzniklo na konci I. pololetí. Takže i kdyby nám dali peníze na lidi, které jsme tehdy

léčili, dostaneme přibližně 1 milion korun na celé pololetí. Přitom v současné době potřebujeme na nákup těchto léků na celé pololetí jenom od VZP přibližně 5 milionů korun,” zdůrazňuje Marta Vachová.

A co pacient?

“Oblastní pobočka VZP nám sdělila, že nám na tyto léky žádné peníze navíc přidělit nemohou. Sice uznávají, že ta léčba je indikovaná, že ji naši nemocní potřebují, ale nedají nám na to peníze,” stěžuje si lékařka. Je polovina února a MS centrum v Teplicích dosud čeká na odpověď ústředí VZP i Ministerstva zdravotnictví. “Jenom u VZP máme 11 pacientů, kterým jsme nemohli vydat nové balení léku. Dva z nich mezitím dostali ataku,” říká Marta Vachová. Pokud pacienti svoje léky první volby nedostanou, hrozí jim ve velice krátké době ochrnutí. Během pěti let se ocitnou na invalidním vozíku nebo budou upoutáni na lůžko.

Kontakt na redakci: redakce@mojenoviny.cz
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami