Město získalo peníze na bezbariérové úpravy

BRUNTÁL, Radní získali přes 16 milionů korun, které použijí například na úpravy místních komunikací, odstraňování bariér při vstupu do veřejných budov a nákup nízkopodlažních autobusů...

Život v Bruntále bude pro lidi vozíčku nebo s jinak omezenou pohyblivostí jednodušší. Radní získali z Národního rozvojového programu mobility pro všechny přes 16 milionů korun na bezbariérové úpravy ve městě. Peníze použijí například na úpravy místních komunikací, odstraňování bariér při vstupu do veřejných budov a nákup nízkopodlažních autobusů. Další prostředky město vyčlení ze svého rozpočtu, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Jiří Ondrášek.

odmínkou získání peněz byl vznik plánu bezbariérové trasy, aby se jednotlivé navrhované úpravy vzájemně doplňovaly a vytvořily jeden funkční celek. Trasa povede od vlakového nádraží až na sídliště Dolní, spojuje mateřskou školu, městský úřad, kulturní středisko, knihovnu, kino, ústav sociální péče a budovy pošty i policie. Lidem s omezenou pohyblivostí úpravy usnadní přístup rovněž na autobusové zastávky.

Ze získaných peněz město pořídí také dva nízkopodlažní autobusy. “Jeden budeme využívat pro městskou hromadnou dopravu, druhý bude zajišťovat spojení mezi nemocnicemi v Bruntále a Rýmařově,” upřesnil Ondrášek.

Spoluautorkou nápadu je pracovnice bruntálské radnice Alena Jančíková, která je sama vozíčkářka. Navrhované úpravy vycházejí z jejích osobních zkušeností.

Bruntál je jednou ze 13 obcí, jež letos dotaci v rámci Národního rozvojového programu mobility pro všechny získaly. Podle demografických údajů tvoří lidé se sníženou schopností pohybu nebo orientace až třetinu obyvatel České republiky. Statistiky uvádějí, že bezbariérové prostředí využije nejméně jednou v životě každý člověk.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami