Ministr Ratha pověřil Národní radu sestavením seznamu pomůcek

PRAHA, Tyto pomůcky by lékaři mohli předepisovat i při překročení svých úhradových limitů...

Národní rada zdravotně postižených sestaví do konce února seznam zdravotních pomůcek, které by lékaři mohli předepisovat i při překročení svých úhradových limitů. Pověřil ji tím dnes při jednání se zdravotními pojišťovnami ministr zdravotnictví David Rath. ČTK to řekl předseda rady Václav Krása. Seznam podle něj připraví i zdravotní pojišťovny, s radou by se pak měly shodnout na kompromisu.

Limity stanovuje vyhláška o úhradách péče na první pololetí, kterou kritizují zdravotníci i opoziční politici z ODS. Nemocnice a lékaři by měli podle předpisu za stejnou péči jako v loňském prvním půlroce dostávat o tři procenta peněz víc. Při překročení limitů jim hrozí sankce. Někteří postižení již nedostali své pomůcky, protože jejich doktor omezení vyčerpal. Ministr zdravotnictví David Rath chystá od dubna novelu vyhlášky.

Podle Krásy seznam národní rady bude obsahovat elektrické invalidní vozíky, polohovací postele a další dražší pomůcky či přípravky. Proplácení podle seznamu výjimek by měla zaručit dohoda ministerstva zdravotnictví s pojišťovnami.

Rada postižených by uvítala, kdyby se v novele vyhlášky limity na drahé pomůcky nevztahovaly. Jejich přidělení by schvalovali jako v minulosti revizní lékaři pojišťoven. “Osobně si myslím, že by bylo lepší do novely zapracovat to, že například prostředky nad 15.000 korun nebudou podléhat limitům,” uvedl Krása. Rada je podle něj připravena dál se na předpisu podílet.

Kvůli sporné vyhlášce a dalším ministrovým opatřením se chystají zdravotníci 24. února protestovat na Staroměstském náměstí v Praze. Demonstraci neodvrátila ani informace o tom, že by se předpis měl od dubna zmírnit.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami