Lékařská komora podporuje zvyšování spoluúčasti pacientů

PRAHA, ČLK chce, aby vyhláška, podle níž platí pojišťovny lékařům za péči, byla od dubna novelizována...

Česká lékařská komora (ČLK) podporuje zvyšování spoluúčasti pacientů. Trvá také na tom, aby sedm miliard, jež letos dostanou pojišťovny ze zvýšených plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané, šlo do zdravotnických zařízení. Umožnilo by to zmírnit regulace péče a zvýšit příjmy zdravotníků. Novinářům to dnes řekl prezident ČLK Milan Kubek.

Uvedl, že o tom, zda budou lidé platit za pobyt v nemocnici, poplatek za recept, nebo zda pojišťovny nebudou hradit léky, které jsou volně prodejné, musejí rozhodnout politici. “Naše cíle jsou dva, aby poplatky nepřinášely nadměrnou administrativní zátěž a aby nebyla pro lidi s nižším příjmem omezena dostupnost péče,” řekl.

V současnosti činí spoluúčast pacientů osm procent peněz spotřebovaných ve zdravotnictví. To považuje Kubek za evropskou raritu, na podobné úrovni se pohybuje Norsko a Lucembursko, ve většině států Evropské unie tvoří spoluúčast kolem 20 procent. Problémem Česka je, že spoluúčast je soustředěna pouze do léků, růst by tedy měla i jinde.

ČLK podle Kubka požaduje, aby vyhláška, podle níž platí pojišťovny lékařům za péči, byla od dubna novelizována. Současné úhrady, které jsou oproti loňsku o tři procenta vyšší, by měly podle něj stoupnout o další čtyři procenta. Za překročení limitu léků o pět procent a limitu péče o deset procent by neměli být lékaři sankcionováni. Pojišťovny s tím ale nesouhlasí, odmítají uvolnit limity.

ČLK navrhuje bonifikovat lékaře, kteří uspoří pojišťovnám výdaje, aniž to ovšem omezí dostupnost péče pro nemocné.

Prezident ČLK žádá poslance, aby podpořili změny zákona o veřejném zdravotním pojištění a komora mohla zastupovat lékaře při vyjednávání cen péče s pojišťovnami. Kubek chce dosáhnout také toho, aby pojišťovny daly v pololetí smlouvy na dobu neurčitou všem ambulancím, která smlouvu mají. Při darování, prodeji či dědění praxe by na nového majitele přešla smlouva s pojišťovnou automaticky.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami