Pojišťovny by chtěly uzavírat smlouvy o péči přímo s pacienty

PRAHA, Podle pojišťoven by ji měli mít pacienti, aby rozhodovali o tom, jak se využijí peníze na jejich léčbu...

Zdravotní pojišťovny by chtěly uzavírat smlouvy o péči přímo s pacienty. Nyní mají smluvní vztahy pouze s lékaři. Podle pojišťoven by ji měli mít pacienti, aby rozhodovali o tom, jak se využijí peníze na jejich léčbu. O projektu zaměstnaneckých pojišťoven hovořil na konferenci Czechmed Patient výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

“Myslíme si, že pacient nemá v současném systému jasnou pozici, řešení je zpolitizováno, neustále jsou tlaky, kdo bude o čem rozhodovat, a není do toho vůbec vtažen pacient,” řekl. Pojišťovna by podle něj měla na základě smlouvy zabezpečit pojištěnci přesný rozsah péče. V základním balíku by byly nemoci ohrožující kvalitu života, v připojištění ostatní. Pojišťovny by dávaly pojištěnci bonus za žádoucí chování, například kdyby nechodil zbytečně k lékaři, zohlednily by i pojistné riziko, například kouření.

“Každá pojišťovna by měla tři, čtyři typy zdravotně pojistných plánů. Jiná bude nabídka pro sportovce, důchodce či nemocné,” podotkl Gajdáček. Člověk by se mohl připojistit na bílé plomby, lepší pokoj v nemocnici, nebo náhradu za ztrátu výdělku při úrazu a nemoci. Podle pojišťoven by člověk měl za to, že se bude chovat určitým způsobem, získat výhodu. Mohlo by to podle nich přispět k tomu, aby lidé přestali zbytečně obcházet lékaře. Češi drží v Evropě prvenství s 15 návštěvami lékaře za rok, průměr Evropy je poloviční.

Možnost připojištění plánuje také ministr zdravotnictví David Rath, přesnější vizi dosud nezveřejnil. Podle Gajdáčka bude muset především vymezit základní pojištění ekonomickými a lékařskými standardy. Slovensko to řešilo zákonem, který vyjmenoval všechny lékařské výkony od plně hrazených z pojištění až po nehrazené. Pojišťovny podle Gajdáčka rovněž navrhují, aby klesl odvod zdravotního pojištěním z nynějších 13,5 procenta na 11 procent, tím by se otevřel prostor pro komerční připojištění.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami