Postižení by měli od dubna dostávat pomůcky bez obtíží

PRAHA, Kvůli vyhlášce zůstali letos mnozí handicapovaní bez potřebných pomůcek. Někteří lékaři totiž vyčerpali stanovený limit peněz na jejich přidělení a pacientům je nepředepsali...

Zdravotně postižení by měli od dubna dostávat drahé pomůcky opět bez větších obtíží. Počítá s tím návrh vyhlášky o úhradách péče, podle něhož by se již například invalidní vozíky, polohovací postele či složitá chodítka měla lékařům do limitů započítávat jinak než v prvním čtvrtletí. Mohli by je tak potřebným předepisovat. Řekl to předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.

Kvůli vyhlášce zůstali letos mnozí handicapovaní bez potřebných pomůcek. Někteří lékaři totiž vyčerpali stanovený limit peněz na jejich přidělení a pacientům je nepředepsali. Pojišťovny by jim totiž věci a úkony nad daný strop neproplatily. “Podle návrhu u každého prostředku, který je dražší než 15.000 korun, by se mělo do limitu lékaře započítat jen 15.000 korun. Opakované pomůcky, jako jsou například plenkové kalhotky, by se na jednoho klienta počítaly také jen do limitu 15.000. Dál by se neměly započítávat,” upřesnil Krása.

V minulosti se limity, které stanovuje vyhláška o úhradách péče, na složitější zdravotní pomůcky nevztahovaly. Jejich přidělení schvaloval revizní lékař zdravotních pojišťoven, které pak vydané a proplacené vozíky či další předměty evidovaly.

Vyhláška o úhradách měla platit původně do pololetí. Kritizovala ji lékařská sdružení i opoziční ODS. Kvůli předpisu a politice ministra zdravotnictví Davida Ratha demonstrovaly v únoru na Staroměstském náměstí tisíce nespokojených zdravotníků a pacientů, požadovaly mimo jiné Rathovo odvolání. Po zmírnění vyhlášky volala i Česká lékařská komora, která stojí na ministrově straně. Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) koncem února oznámil, že předpis se od dubna změní. Podle předsedy vlády Rath nepostupoval ve zdravotnictví vždy politicky citlivě a nyní by se měl soustředit mimo jiné na úpravu vyhlášky.

Rada usilovala o vyřešení situace už v prvním čtvrtletí. Navrhovala například ustanovení výjimky na pomůcky. Předpis ale zpětně upravit nelze. “Věci, které se staly v prvním čtvrtletí, už napravit nepůjde. Některým lidem, jejichž pomůcky dosloužily a nedaly se používat, to přineslo týdny a měsíce zhoršené kvality života,” dodal Krása.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami