Městské policii v Trenčíně budou pomáhat zdravotně postižení

TRENČÍN, ŽILINA, Město Trenčín vstoupilo do národního projektu podpory zaměstnávání občanů se zdravotním postižením...

Šest zdravotně postižených bude pomáhat městským policistům v Trenčíně. Pravděpodobně od příštího týdne budou na monitoru sledovat dění ve městě, které snímá deset bezpečnostních kamer. V případě incidentu upozorní operačního pracovníka. Ten může na místo vyslat hlídku anebo požádat o pomoc státní policii. Sdělil to náčelník trenčínské městské policie František Országh.

“Město Trenčín vstoupilo do národního projektu podpory zaměstnávání občanů se zdravotním postižením. Vytvořili jsme chráněnou dílnu, tedy pracoviště pro postižené. Jejich pracovní náplní bude obsluha kamerového systému, protože chceme, aby byl efektivněji využitý,” dodal náčelník.

Kamery dnes obsluhuje důstojník, který má i další povinnosti, a kamerový systém tak často bývá přepnutý do automatického režimu. Nyní budou mít zdravotně postižení pomocníci na starosti jen kamery, takže policie bude moci rychleji a účinněji zasáhnout.

“Zájem o tuto práci je velký, denně zaznamenáváme telefonáty lidí, kteří se chtějí informovat. První krok jsme učinili prostřednictvím úřadu práce, dali jsme přednost evidovaným (nezaměstnaným). Na první setkání přišlo asi 20 lidí. Asi polovina z nich však hned odpadla, protože šlo o zrakově postižené, a zrak naši pomocníci budou potřebovat,” řekl Országh.

Zdravotně postižení se budou střídat po čtyřech hodinách. Lékaři totiž nedoporučují, aby u monitoru trávili delší čas. Podobný projekt podle šéfa trenčínské policie funguje také v Nových Zámcích, v Prievidze či v Senici. Podle některých informací se díky pomoci postižených podařilo odhalit až desetkrát více přestupků.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami