V Semilech chtějí přesvědčit, že postižení a zdraví patří k sobě

SEMILY, V Semilech vrcholí přípravy na festival Patříme k sobě...

V Semilech vrcholí přípravy na festival Patříme k sobě, který se letos uskuteční už po deváté. Hlavní myšlenkou akce je přesvědčit společnost a zejména děti a mladou generaci o tom, že postižení i zdraví skutečně patří k sobě a mají si navzájem co nabídnout. Na festivalu, který se poprvé uskutečnil v roce 1998, se letos představí děti, mládež i dospělí z rekordního počtu 25 ústavů sociální péče, stacionářů a diakonií z celé republiky. Dnes o tom informovala Jaroslava Boudná z Podkrkonošské společnosti.

“Počet zájemců, kteří u nás chtějí vystupovat, se každoročně zvyšuje,” řekla Boudná. Letos se podle ní představí na 250 účinkujících včetně nezbytného doprovodu. Program se proto podle ní musel postupně změnit. Zatímco v počátcích historie festivalu vystupovali všichni ve společném galavačeru, dnes už to není možné, protože by takový program trval více než čtyři hodiny. “Proto už čtvrtý rok pořádáme v rámci festivalu galakoncerty dva, ten druhý bude letos v Jičíně,” dodala Boudná.

Semilské představení zahájí podle Boudné děti z Dětského centra v Semilech s pohádkou O veliké řepě. Pak bude pódium patřit hudbě a scénickému tanci. V programu se ale například představí i psi používaní v Domově Pod hradem Žampach ke canisterapii. Jičínské představení se ponese hlavně ve znamení hudby a tance. Svou premiéru si tam odbudou tanečníci ze stacionářů v Pardubicích a Rychnově nad Kněžnou.

V rámci čtyřdenního festivalu, který začíná 18. dubna, se ale podle Boudné uskuteční také dopolední koncerty určené dětem ze základních a středních škol. Letos budou v Jablonci nad Jizerou, Jilemnici, Turnově, Železném Brodě a ve Vrchlabí. “Zároveň s festivalem vždy probíhá prodejní výstava výtvarných a ručních prací, které vytvořili zdravotně postižení,” dodala Boudná. Peníze získané prodejem děl, pomohou podle ní uhradit náklady festivalu, na který mimo jiné přispělo 60.000 korunami ministerstvo kultury a také Nadace Eurotel a Nadace Euronisa.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami