Rada postižených požádá ministerstvo o výklad k úhradové vyhlášce

PRAHA, Vyhláška o úhradách měla původně platit na celé pololetí. Kritizovala ji lékařská sdružení...

Národní rada zdravotně postižených požádá ministerstvo zdravotnictví, aby vydalo výklad k novele vyhlášky o úhradách péče. Mělo by v něm ozřejmit, jak mají lékaři dražší přípravky a pomůcky předepisovat a zdravotní pojišťovny hradit. ČTK to dnes na konferenci o dostupnosti léků a pomůcek na pražském výstavišti řekl předseda rady Václav Krása. Účastníci akce se totiž většinou shodli na tom, že předpis na druhé čtvrtletí není úplně jasný.

Vyhláška o úhradách měla původně platit na celé pololetí. Kritizovala ji lékařská sdružení i opoziční ODS. Kvůli předpisu zůstali v prvních měsících roku mnozí handicapovaní bez potřebných pomůcek. Někteří lékaři totiž vyčerpali stanovený limit peněz na jejich přidělení a pacientům je nepředepsali. Pojišťovny by jim totiž věci a úkony nad daný strop neproplatily. Podle novely, která platí od 1. dubna, by se z každého prostředku dražšího než 15.000 korun mělo do limitu započítat jen 15.000. U opakovaných pomůcek, mezi něž patří třeba plenkové kalhotky, by se do limitu mělo na klienta zahrnovat také jen 15.000 korun.

Na dnešní konferenci se ukázalo, že si ale mnozí lékaři stále nejsou jisti, jestli mohou dražší pomůcky předepisovat a zda jim je pojišťovny proplatí. Rada eviduje případ, kdy lékařka nechtěla nyní v dubnu předepsat invalidní vozík. Zdravotní pojišťovna klientovi ale potvrdila, že by mu doktorka pomůcku měla napsat, protože všechna kritéria k jejímu získání splňuje. Podle rady by měl situaci ozřejmit právě ministerský výklad. V minulosti se limity, které vyhláška stanovuje, na složitější zdravotní pomůcky nevztahovaly. Jejich přidělení schvaloval revizní lékař zdravotních pojišťoven, které pak vydané a proplacené vozíky či další předměty evidovaly.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami