HN: Rath plánuje vznik výdejen léků bez vazby na lékárnu

Mají sloužit především tam, kde to mají lidé do lékáren daleko...

Nová vyhláška ministerstva zdravotnictví má umožnit vznik výdejen léků, které nemusí mít žádnou vazbu na lékárny. Mají sloužit především tam, kde to mají lidé do lékáren daleko. Výdejny existují i nyní, zřizovat je však mohou pouze lékárny, které do nich dodávají také léky. Lékárníci považují připravenou vyhlášku za chaotické řešení současného systému. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

“Výdejny budou bez laboratoře, ale s odborným personálem. Lidé si zde koupí, nebo vyzvednou na recept běžné léky. Zavádíme je kvůli lepší dosažitelnosti v nedostupných místech nebo na malých vesnicích,” řekla listu mluvčí ministerstva Jana Kocová. Mohou však vznikat i ve velkých městech. Výdejny mají být samostatnými zařízeními, která budou zásobovat léky přímo distributoři. Drahé léky složité na přípravu zde lidé ale nedostanou. “Proč bychom měli měnit už dlouho fungující systém? Současné výdejny dobře spolupracují s lékárnami,” namítá v HN prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Pokud bude vyhláška platit, hodlá komora protestovat.

“Neexistuje to v žádné západoevropské zemi. To pak dovolíme komukoliv, aby si založil trafiku s léky? Současné výdejny léků vznikají proto, že si mateřská lékárna kvůli nedostatku peněz nemůže dovolit v tom místě založit přímo svoji pobočku. Proto tam vznikne její výdejna, kterou lékárna zásobuje a kontroluje,” uvedl Chudoba s tím, že pacienti, kteří budou využívat nový typ výdejen, mohou být ohroženi. Nové výdejny mají být oproti stávajícím menší skoro o polovinu. Zřizovateli stačí pouze 24 metrů čtverečních, aby si ji mohl otevřít. “Pan (ministr zdravotnictví David) Rath nás chce jenom zastrašit. Co by pak bylo se současnými výdejnami? Vznikl by chaos a nerovná soutěž,” řekl listu ředitel Asociace provozovatelů lékáren Jaroslav Havrda. Vyhláška má platit od 1. května. Příští týden ji posoudí legislativní rada vlády, informují HN.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami