Českobudějovičtí handicapovaní mohou využít moderní tísňové volání

ČESKÉ BUDĚJOVICE, Prvních 15 zkušebních stanic je umístěno v domě s pečovatelskou službou Nerudova a od čtvrtka ...

Českobudějovickým osbčanům začal sloužit moderní systém tísňového volání, který radnice zavedla pro seniory a zdravotně postižené lidi. Prvních 15 zkušebních stanic je umístěno v domě s pečovatelskou službou Nerudova a od čtvrtka mohou o další z nich žádat potřební z celých Českých Budějovic. Kapacita systému je 750 účastníků a mnoho lidí už na tuto službu čeká, řekli zástupci města, které na to vyčlenilo dva miliony korun.

Takzvaná telekontaktní zdravotně sociální služba funguje nepřetržitě a je určena lidem, kteří jsou doma a jejichž rodina nemá čas se o ně během dne starat. “Stačí zmáčknout tlačítko a hned si člověk může přivolat pomoc,” uvedla náměstkyně českobudějovického primátora Vlasta Bohdalová. Podle ní je podstatné, že tato služba odstraňuje u starých lidí stres, že když se jim něco stane, nikdo jim nepomůže.

Signalizační zařízení je dálkově napojeno na centrální pult v Centru sociálních služeb Staroměstská. Tam jsou svedeny informace z jednotlivých bytů, klient má doma speciální telefon na hlasové ovládání a když se mu něco stane, zmáčkne bezdrátové tlačítko, které má na přívěsku. Bez přesunu k telefonu pak může komunikovat s obsluhou, která zařídí vše potřebné.

“Dispečink obsluhuje odborný zdravotnický personál, slouží se vždy ve dvou, takže jeden může vyjet a poskytnout okamžitou pomoc,” uvedla ředitelka Centra sociálních služeb Staroměstská Iva Jirovská. Dodala, že každý klient projde lékařským vyšetřením, aby zdravotníci předem znali jeho diagnózu a největší problémy.

Monitorovací systém zařídila firma A. F. C. Controls, která už s ním má zkušenosti z Českého Krumlova. Vstupní poplatek pro zájemce o zřízení této služby stojí s využitím mobilního telefonu 1500 korun a přes pevnou linku 1000 korun. Servisní měsíční poplatek je 200 korun plus stokorunový paušál. Zavedení systému bude stát radnici asi dva miliony korun, celá akce je rozčleněna na etapy do roku 2007, letos je možné vytvořit asi 160 stanic.

Budějovice o tento systém usilovaly dva roky, obdobný už funguje v Hradci Králové, Jihlavě, Kladně či Praze, všude ho ale podle Bohdalové zřizují neziskové organizace, které se potýkají s problémy tuto službu financovat. “U nás je to unikátní tím, že město garantuje, aby systém sloužil nepřetržitě a nikdo nemusel mít obavy, zda na to zbudou peníze, či ne,” dodala náměstkyně.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami