Nový projekt Sport bez bariér

PRAHA, Ke sportu chce postižené lidi přivést a v jejich snažení dál podporovat nový projekt Konta Bariéry s názvem Sport bez bariér...

Ke sportu chce postižené lidi přivést a v jejich snažení dál podporovat nový projekt Konta Bariéry s názvem Sport bez bariér, který právě začal. Ročně by si díky němu amatérští i vrcholoví handicapovaní sportovci mohli rozdělit dva až tři miliony korun. Novinářům to dnes řekla ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků. Bližší informace o projektu lze najít na adrese www.sportbezbarier.cz.

“Sportovní žádosti podporujeme, ale zatím jen omezeně,” uvedla Jirků. Podle ní se konto rozhodlo zřídit zvláštní fond na podporu sportovních aktivit. Peníze do něj by poskytovali sponzoři a dárci. Lidé mohou přispívat i prostřednictvím dárcovských textových zpráv s textem DMS sportbezbarier na číslo 87777. Loni konto podpořilo 25 sportovních žádostí, rozdělilo mezi ně 296.060 korun. Podle odborníků sport představuje pro postižené nejen rehabilitaci, ale pomáhá jim zapojit se do běžného života. Peníze z projektu by měly přispět na zajištění sportovních aktivit v rehabilitačních ústavech, ve volném čase i při tréninku paralympioniků.

Podle Jirků zatím sportování postižených nemá v ČR velkou podporu, mnoho sponzorů či dárců na něj nepřispívá. Dost peněz na trénování nemají ani postižení vrcholoví sportovci, kteří na zahraničních kláních sklízejí úspěchy. Podle plavce Martina Kováře, který má z paralympijských her několik medailí, má projekt přivést na sportoviště další postižené, kteří si ke sportu zatím nenašli cestu. Mezi nimi by se pak mohli najít další budoucí paralympionici, dodal Kovář.

Podle hudebníka Lou Fanánka Hagena, který přišel o nohu, by každý postižený měl mít možnost nějaký sport vyzkoušet. “Zdravý člověk může vyzkoušet, co chce. Sebere se a jde. U postižených je to složitější,” posteskl si Fanánek. Podle něj se například handicapovaní nemohou kvůli bariérám na sportoviště dostat. Navíc potřebují odborný dohled, aby si při pohybu nepřitížili. Mají také menší příjmy než zdraví, takže si nemohou různé sportovní aktivity dovolit, dodal frontman skupiny Tři sestry. Sám jezdí na kole či na jachtě a lyžuje.

Konto Bariéry existuje 13 let. Peníze získává hlavně z pravidelných příspěvků. Každý měsíc mu ze svého platu minimálně 20 korun posílá na 40.000 lidí. Za dobu své existence rozdělilo konto už přes 139 milionů korun mezi zhruba 8700 projektů a žadatelů.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami