Olomouc chce vozíčkářům zpřístupnit zastávky i pěší zóny

OLOMOUC, Tělesně postižení lidé by se v příštím roce měli dočkat v Olomouci bezbariérových tramvajových ostrůvků, autobusových zastávek i pěších zón...

Tělesně postižení lidé by se v příštím roce měli dočkat v Olomouci bezbariérových tramvajových ostrůvků, autobusových zastávek i pěších zón. V rámci projektu Bezbariérová Olomouc hodlá město v roce 2007 odstranit překážky znemožňující pohyb vozíčkářům také v prostorách tribuny na Andrově stadionu. Dotaci hodlá radnice na projekt, který se ve městě realizuje již čtvrtým rokem, získat z Národního rozvojového programu mobilita pro všechny.

Podle náměstka olomouckého primátora Vladimíra Pokorného se náklady akcí v rámci bezbariérového projektu na příští rok vyšplhají na 37 milionů korun. “Zhruba 27 milionů korun bychom měli získat prostřednictvím dotací,” řekl dnes novinářům Pokorný.

Celkem 7,8 milionu korun by podle něj mělo padnout na bezbariérovou úpravu pěší zóny v městské části Povel či Tabulový vrch. “Dalším projektem by mělo být zpřístupnění tramvajových ostrůvků a autobusových zastávek ve městě, jehož náklady odhadujeme na 4,7 milionů korun,” doplnil náměstek primátora. Částku 2,6 milionu korun si vyžádá bezbariérová úprava vstupu do institucí umístěných v tribuně Androva stadionu i úprava samotné tribuny pro vozíčkáře.

Největší část nákladů na bezbariérový projekt v příštím roce zahrnuje podle vedení města plánovaná obnova vozového parku v Olomouci. “Jde o nákup nízkopodlažních vozů, které budou stát 22 milionů korun. Očekáváme dotaci ve výši 16,5 milionu korun,” doplnil náměstek. Radnice se chystá v rámci snahy odstranit z města překážky pro tělesně postižené i letos finančně podpořit firmy a organizace, které staví bezbariérové vstupy do svých provozoven. Jejich zástupci mohou žádosti o dotace podávat do 12. května.

Projekt Bezbariérová Olomouc schválili zastupitelé v březnu 2002. Cílem projektu je přetvořit Olomouc na město bez architektonických, dopravních, komunikačních a informačních překážek. Projekt získal loni hlavní cenu v mezinárodní soutěži francouzské federace APAJH – Asociace pro dospělé a mládež s postižením. Federace každoročně uděluje cenu firmám, organizacím a samosprávám za přínos ohledně začleňování handicapovaných do společnosti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami