Pacienti lázní ve Vráži mohou zkusit i léčebnou metodu ájurvéda

VRÁŽ/PÍSECKO, Je to metoda uznávaná na celém světě, má tradici přes 5000 let a funguje dodnes...

Léčebnou metodu ájurvéda, která pochází z Indie a je jednou z nejstarších světových nauk o zdraví, prevenci a dlouhém životě, mohou nyní vyzkoušet pacienti lázeňského sanatoria ve Vráži u Písku. Od dubna zaměstnává dva terapeuty ze Srí Lanky, a stalo se tím prvním lázeňským zařízením na jihu Čech a zřejmě i v republice, které část této východní medicíny nabízí.

“Je to metoda uznávaná na celém světě, má tradici přes 5000 let a funguje dodnes. Tak jako pomáhá lidem v Indii, Srí Lance a jiných zemích, může být stejně prospěšná i pro české pacienty – není tak důležité, odkud kdo pochází. Pro mě jako maséra je rozdíl mezi pacienty snad jen v tom, že u nás jsou lidé většinou poněkud hubenější než v Čechách,” řekl terapeut Čamila Padmalal, který v Česku pracuje od listopadu.

Diplom získal v roce 2000 na institutu v hlavním městě Srí Lanky Kolombu a pak působil v terapeutickém centru jednoho z drahých hotelů ve vnitrozemí. Po cunami však výrazně poklesl turistický ruch a hotely zkrachovaly, proto si Čamila s manželkou vyřídil pracovní povolení a odjel se skupinou dalších pěti terapeutů do Čech. Jeho ženu zaměstnává pražský kosmetický salon, Čamilovým přáním však je pracovat s ní ve Vráži. “Líbí se mi, že je tu velký park i mnoho lesů v okolí. Ájurvéda totiž velmi souvisí s přírodou,” vysvětlil třicetiletý masér.

Spolu s ním pracuje ve Vráži dvaadvacetiletá Širomi Sakunthalaová, která diplom ve stejné škole jako on získala roku 2004. “Jedním z pravidel ájurvédy je, že ženu masíruje vždy žena a muže muž,” upozornil ředitel Rehabilitačního lázeňského sanatoria Petr Klapetek. Dodal, že tato medicína používá výhradně přírodní preparáty a zkoumáním rovnováhy mezi třemi základními energiemi hledá a odstraňuje příčiny vzniku nemocí. “Objektem léčby není jenom tělo, ale také mysl a duše,” uvedl primář lázní zaměřených hlavně na léčbu nervových chorob a pohybového ústrojí, které mají tradici 70 let a nyní nabízejí 120 lůžek.

Zatím tam mohou pacienti vyzkoušet masáže, při nichž se používá olej z osmi druhů bylin, maséři pro uvolnění těla stimulují akupunkturní body a používají i nezvyklý způsob dotyků. V nabídce lázní jsou také bylinné koupele a procedura širodhara čili “třetí oko”, při níž na čelo jemným pramínkem teče proud teplého bylinného oleje. Cílem je odstranit například bolesti hlavy, závratě, nespavost a uvolnit nervový systém.

“Toto je v podstatě zahřívací kolo, jsme těsně po startu a učíme se s touto metodou zacházet tak, aby v kombinaci s klasickou medicínou co nejvíc prospěla našim pacientům,” dodal ředitel lázní, který se před týdnem vrátil ze Srí Lanky, kde pro sanatorium hledá ještě ájurvédského lékaře. Zajímá ho například schopnost těchto lékařů využívat takzvané pulsové diagnostiky, která podle pacientova pulsu umožňuje zjišťovat onemocnění i v raném stádiu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami