Sbírka Zasukované tkaničky bude na jihu Moravy ve třech městech

MORAVA, Peníze vybrané v Brně, Vyškově a Břeclavi použijí organizátoři na speciální služby pro tělesně postižené...

Ve třech městech na jihu Moravy budou moci zájemci od čtvrtka do soboty přispět do veřejné sbírky Zasukované tkaničky. Peníze vybrané v Brně, Vyškově a Břeclavi použijí organizátoři na speciální služby pro tělesně postižené, zejména osobní asistenci. Právě na tuto službu peníze jihomoravským organizacím letos akutně schází, řekla dnes koordinátorka sbírky Hana Valová z Ligy za práva vozíčkářů.

Jihomoravský kraj zavedl nový systém víceletého financování neziskových organizací a celkově snížil dotace na tuto oblast. Jedna z organizací, které služby osobní asistence poskytovala a příspěvek od kraje nedostala, se rozhodla činnost ukončit. “Desítky jejích klientů se nyní obrací s žádostí o pomoc na nás, naše prostředky jsou však také omezené,” řekla Valová.

Liga dostala letos na osobní asistenci z různých grantů přes 2,9 milionu korun, což je ale o 70.000 korun méně než loni. Náklady na jednoho asistenta se pohybují kolem 20.000 korun měsíčně, doplnila Valová. Loni sbírka vynesla vozíčkářům na jižní Moravě přes 118.000 korun. Výtěžek sbírky nemůže pokrýt všechny náklady, jejím cílem však je také připomenout lidem i význam asistenční služby pro postižené, zdůraznila Valová. Asistenti pomáhají vozíčkářům například s oblékáním, nákupy, na cestě do práce či školy.

Zájemci mohou přispět přímo do zapečetěných kasiček, s nimiž budou dvoučlenné skupinky dobrovolníků obcházet města také v Olomouckém kraji. Další formou je odeslání dárcovské SMS zprávy ve tvaru DMS TKANICKA na číslo 87777. O konkrétním využití peněz ze sbírky budou pořadatelé informovat na adrese www.tkanicka.cz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami