Senátoři chtějí pomoci hospicům s jejich financování

PRAHA, Péče o pacienty v hospicích asi bude od léta proplácena z veřejného zdravotního pojištění...

Péče o pacienty v hospicích asi bude od léta proplácena z veřejného zdravotního pojištění. Počítá s tím novela, jejíž přijetí chtějí umožnit senátoři. V hospodářském výboru dnes sice doporučili její zpřesnění, ale nebudou na něm trvat v případě, že by sněmovna tyto změny do konce nynějšího funkčního období už nestihla projednat.

“Úprava by měla sloužit k tomu, aby s hospici zdravotní pojišťovny uzavíraly smlouvy o hrazení péče,” řekla místopředsedkyně výboru Soňa Paukrtová. Některé pojišťovny se tomu totiž brání s tím, že hospice jsou spíše sociální než zdravotnická zařízení. Ministerstvo práce a sociálních věcí s úpravami souhlasilo.

Hospice se starají o pacienty v poslední fázi života. Jde o lidi, kteří trpí vážnými chorobami, potřebují silné tišící léky, zvláštní přístup i stálou pomoc odborníků. Hospicová péče ale v Česku dosud nemá samostatný úhradový kód, což komplikuje její financování. Zdravotní pojišťovny ji zatím platí jako ošetřovatelskou péči.

Novela je reakcí na současnou situaci, kdy platná úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví proplácení hospicové péče vůbec neřeší, řekl senátorům viceprezident Asociace hospicové a paliativní péče Miloslav Běťák. Hospice tak jsou podle něj financovány nyní dílem ze soukromých zdrojů, neboť s pojišťovnami se podařilo dohodnout hrazení části nákladů s platností jen do poloviny letošního roku.

Kdyby zákon umožňoval hradit hospicovou péči z pojištění, ministerstvo je podle Běťáka připraveno to zahrnout do nové úhradové vyhlášky. Jestliže by se ale finanční situace hospiců nezměnila, hrozilo by jim kvůli nedostatku peněz uzavření. V Česku funguje deset hospiců s 280 lůžky, jedenáctý se buduje. Podle zahraničních zkušeností by na 100.000 obyvatel mělo připadat pět hospicových lůžek. V tuzemsku by jich tedy mělo být zhruba 500. Hospicová péče je levnější než třeba péče v akutních onkologických odděleních.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami