Mladí dobrovolníci dostanou přes dva miliony korun na projekty

PRAHA, NROS letos obdržel 149 žádostí, podporu získalo 73 z nich. Hlásí se vždy osmičlenné týmy lidí ve věku od 16 do 24 let...

Přes dva miliony korun bylo rozděleno mezi 73 týmů mladých dobrovolníků v rámci pátého ročníku programu Make a Connection – Připoj se. Uskuteční za ně vlastní projekty zaměřené na pomoc komunitě, ve které žijí. Podobně jako v minulých letech se žadatelé zaměřili na pomoc znevýhodněným skupinám obyvatel, kulturní a sportovní akce či ochranu životního prostředí, řekla dnes novinářům Anna Onucová z Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS).

NROS letos obdržel 149 žádostí, podporu získalo 73 z nich. Hlásí se vždy osmičlenné týmy lidí ve věku od 16 do 24 let. “Jediná podmínka je to, aby ten projekt pomáhal komunitě, v níž tito lidé žijí, a aby se realizací projektu něco naučili, například pracovat v týmu,” vysvětlila Onucová. Dodala, že absolventi projektu často v činnosti pokračují i po skončení ročního grantu. Program funguje v pěti krajích.

Již podruhé byl například vybrán se svým projektem Dominik Drahonínský. Loni uspořádal výpravy na raftech pro osm vozíčkářů, letos by rád udělal něco podobného. “Jelikož pracuji s vozíčkáři již delší dobu a mám bratra na vozíku už sedm let, neváhal jsem a šel jsem po tom všemi deseti prsty,” popisoval, proč se do programu přihlásil. Chtěl zprostředkovat přímou zkušenost s postiženými i svým sedmi kamarádům, kteří mu pomáhali výlety organizovat.

Stejně jako další dobrovolníci i on v činnosti pokračuje, nyní pracuje jako osobní asistent v jednom občanském sdružení a chystá se odjet jako dobrovolník do Německa. “Jakmile se vrátím z Německa, chci studovat a určitě to bude něco s vozíčkáři,” prohlásil. V projektu chtějí pokračovat i jeho přátelé.

Velké množství žádostí se věnovalo aktivitám pro volný čas, od uměleckých po sportovní. Nejvíce z nich pocházelo z Jihomoravského a Moravskoslezského kraje. Hlavní komise je hodnotila na základě doporučení krajských komisí složených ze zástupců státní správy, škol, médií, neziskových organizací či podnikatelů.

Program Make a connection – Připoj se je globální iniciativou nadace International Youth Foundation a společnosti Nokia a byl zahájen v roce 2000. Pomáhá mladým dobrovolníkům ve 22 zemích světa. Česká republika se k němu připojila v dubnu 2002.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami