V nabídce sociálních služeb chybí domácí péče

PRAHA, Služby pro seniory jsou v tuto chvíli ošetřené dobře, ale spíše chybí služby, které by chodily za lidmi domů, poskytovaly ambulantní a terénní služby...

Obcím chybí v nabídce sociálních služeb zejména péče o klienty přímo v jejich domovech. Shodlo se na tom několik účastníků konference věnované komunitnímu plánování. Jeho podstatou je zapojit v obci při rozhodování o zajištění sociálních služeb i jejich poskytovatele a klienty, popsala Vladana Vasková z ministerstva práce a sociálních věcí. Společně se svými občany takto plánuje podle ní více než 160 českých obcí, měst a městských částí.

“Služby pro seniory jsou v tuto chvíli ošetřené dobře, ale spíše chybí služby, které by chodily za lidmi domů, poskytovaly ambulantní a terénní služby,” řekl Ivan Úlehla ze společnosti Komunitní plánování. Zlepšit nabídku domácí péče by chtěla i vedoucí odboru sociální péče v Litomyšli Alena Červinková. “Aby ten člověk, co chce setrvat v domácnosti, měl veškerou nabídku služeb, které žádá,” řekla.

Pomoci by mohla právě metoda komunitního plánování. Vasková považuje za pozitivní fakt, že přibývá obcí, které o ni mají zájem. Zastupitelé se ale musí vyrovnat s tím, že do jejich rozhodnutí začnou mluvit i běžní občané, konstatoval Úlehla. Své plány by podle Vaskové měly mít také všechny kraje. Komunitní plánování do Česka přišlo z Británie, kde funguje už řadu let. Chce podporovat občany, aby nezůstávali pasivní a zapojili se do správy věcí veřejných, vysvětlil Úlehla. Zakotveno je i v novém zákoně o sociálních službách, který začne platit od počátku příštího roku.

Lidé podle něj budou mít podstatně větší šanci ovlivnit, zda se o ně v tíživé sociální a zdravotní situaci bude starat rodina, asistent, nebo půjdou do ústavu. “Čekáme, až se lidé budou rozhodovat, kterou službu budou ze svého příspěvku využívat, a pak bychom ten plán trochu poopravili,” popisovala Červinková. Na realizaci komunitního plánování se vedle společnosti Komunitní plánování podílejí i plzeňská Západočeská univerzita, Centrum pro komunitní práci a Domov svaté Anežky. Tříletý projekt na jeho zajištění stojí 13 milionů korun, velkou část peněz poskytly evropské fondy.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami