BESKYDY PRO VŠECHNY

OSTRAVA, Beskydy jsou pro handicapované turisty často nedostupné...

Lidé se zdravotním postižením, kteří se vydají na výlet nebo rekreaci do horských oblastí Beskyd, to vůbec nemají lehké. Většina tamních restaurací a hotelů totiž není vybavena potřebnými pomůckami nebo bezbariérovým přístupem pro handicapované občany. Vyhovuje jim v průměru jen každé desáté zařízení, zjistili odborníci, kteří v rámci projektu Beskydy pro všechny testovali přístupnost beskydských zařízení. Řekla manažerka projektu Jarmila Šagátová.

Beskydy pro všechny je pilotní projekt v České republice, který začal koncem minulého roku. Jeho cílem je mimo jiné zpřístupnit turistický region Beskyd handicapovaným lidem a umožnit rozvoj sociálního podnikání v turistice.

Komise složená z odborníků, handicapovaných lidí a rodičů s postiženými dětmi navštívila v Beskydech 110 turistických zařízení, kde ověřovala podmínky pro pobyt osob s postižením. “Ze 33 restaurací bylo jako zcela vyhovující, bez architektonických bariér a s odpovídajícími službami, určeno pět zařízení. Mnohem hůře dopadly objekty s ubytovacími službami. Ze 77 testovaných jich zcela vyhovělo také pouze pět,” uvedla Šagátová.

Zjištěné údaje podle manažerky využijí realizátoři projektu pro tvorbu vzdělávacích a rekvalifikační programů. Všechny budou směřovat k podpoře sociálního podnikání v cestovním ruchu. “Programy by měly pomoci najít práci buď jako zaměstnanec, nebo podnikatel v oblasti sociálního podnikání, což je podnikání, jehož cílem není dosažení zisku, ale veřejný prospěch. Účastnici projektu by pak sami mohli zaměstnávat handicapované lidi nebo jim poskytovat služby,” uvedla Šagátové.

Vzdělávacích programů bude několik, každý bude nastaven pro 20 až 30 účastníků. Lidé s pracovním handicapem mají dnes v Česku problém najít uplatnění. Na frýdecko-místeckém úřadu práce je jako uchazeč se zdravotním postižením veden každý pátý nezaměstnaný. “Převážná většina z těchto bezmála 2500 uchazečů s postižením je v evidenci déle než rok, problémem je totiž jejich nízká kvalifikace. Projekt Beskydy pro všechny jim může pomoci, pokud bude správně vysvětlen a přijat i ze strany těch uchazečů,” řekla Karla Stodůlková z Úřadu práce ve Frýdku-Místku.

Realizátoři projektu teď podle Šagátové připravují certifikaci pro udělení značky Bez bariér. V příštím roce by ji mělo získat každé beskydské zařízení, které bude splňovat nastavená kritéria. Podmínky pro udělení značky jsou nyní rovněž ve fázi přípravy. Držitelé ochranné známky Bez bariér by měli být uvedeni i na mapách a tiskovinách.

Realizátory projektu Beskydy pro všechny je 11 firem z regionu, které se ho účastní v rámci takzvaného rozvojového partnerství. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem. Projekt by se podle Šagátové měl stát vzorovou akcí rozvoje sociálního podnikání a rozšířit se i na další regiony. Akce by také měla pomoci Beskydám při rozvoji turistického ruchu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami