Na sociální služby bude letos na Vysočině o 82 milionů více

JIHLAVA, Peníze jsou určené na provoz 22 ústavů sociálních služeb, jež kraj zřizuje, ale také na podporu sociálních projektů obcí a neziskových organizací...

Kraj Vysočina má letos v rozpočtu na provozování sociálních služeb o 82 milionů korun více než loni – dá na ně přes 417 milionů korun. Peníze jsou určené na provoz 22 ústavů sociálních služeb, jež kraj zřizuje, ale také na podporu sociálních projektů obcí a neziskových organizací. Těm přispěje téměř 35 miliony korun, radní kraje Jiří Vondráček (KDU-ČSL).

Konečné rozdělení dotací schválili zastupitelé v úterý. Kraj letos poprvé přerozděloval dotaci z ministerstva práce a sociálních věcí na zhruba 70 projektů neziskových organizací ve výši 56,6 milionu korun. Sám k nim přidal 16,5 milionu korun.

Krajští úředníci kvůli novému způsobu financování sociálních služeb od příštího roku analyzovali kvalitu a výkonnost srovnatelných služeb jednotlivých provozovatelů. “Velké rozdíly byly třeba v odměňování zaměstnanců zařízení, jež provozují nevládní neziskové organizace,” řekl Vondráček. I po zvýšení dotací jsou však jejich mzdy oproti platům zaměstnanců ústavů krajských zařízení stále podhodnoceny, upozornil. V krajských zařízeních však platy ovlivňuje vláda nařízením. Letos na ně proto bude o 16 milionů korun více než loni.

Systémově kraj letos poprvé dotuje také stacionáře pro zdravotně a duševně postižené, které provozují obce. “Mnohdy město zajišťuje tyto služby i pro klienty okolních obcí, tak bylo slušností jim ty náklady pomoci kompenzovat. Kraj do čtyř měst poslal asi 800.000 korun,” uzavřel radní.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami