Český Krumlov o víkendu odstraní bariéry a otevře se postiženým

ČESKÝ KRUMLOV, Pomocí provizorních nájezdů, takzvaných schodolezů, dobrovolných asistentů a speciálních prohlídek s výkladem, tlumočníky do znakové řeči a hmatovými zážitky si postižení lidé prohlédnou zámek i unikátní barokní divadlo...

Český Krumlov o víkendu odstraní bariéry a otevře se postiženým lidem, aby se mohli podívat do památek i zákoutí, kam se běžně dostanou jen obtížně, anebo vůbec ne. Akce Den s handicapem – Den bez bariér se v tomto historickém městě s dlažbou a úzkými křivolakými uličkami koná už potřetí, její program je letos ještě bohatší a poprvé je mezinárodní, řekli dnes organizátoři novinářům.

Pomocí provizorních nájezdů, takzvaných schodolezů, dobrovolných asistentů a speciálních prohlídek s výkladem, tlumočníky do znakové řeči a hmatovými zážitky si postižení lidé prohlédnou zámek i unikátní barokní divadlo a navštíví další zajímavá místa, například galerii Egon Schiele Art Centrum či muzeum s výstavou pro nevidomé. “Hitem se stala jízda po Vltavě na speciálně upravených vorech a raftech, zájem o ni letos dokonce předčil jinak nejoblíbenější prohlídky zámku,” řekl dnes ČTK prezident pořádajícího Kiwanis klubu Libor Frýba.

Bohatý program na náměstí a v dalších částech města umožní také zdravým lidem vyzkoušet si, jak se žije s handicapem. Letošní ročník vyvrcholí velkým benefičním koncertem v pivovarských zahradách, kde v podání české rockové elity zazní skladba Zeď od skupiny Pink Floyd. Výtěžek této audiovizuální show pomůže postiženým dětem, zaregistrovaní účastníci s handicapem mají vstup zdarma.

Zájemci se mohou hlásit na adrese www.ckrumlov.cz/handicap nebo kontaktovat infocentrum. Zatím je zaregistrována zhruba stovka lidí, organizátoři očekávají asi 400 postižených s doprovodem. Pohyb po městě jim usnadní více než 60 dobrovolných asistentů, vstříc vycházejí i České dráhy, které k vlaku z Prahy připojují speciální vagon pro vozíčkáře. Bezbariérové autobusy českobudějovického Dopravního podniku obstarají dopravu od nádraží i po městě.

Akce, na níž se podílí i radnice a rozvojový fond, se poprvé konala předloni. Po obrovském ohlasu ji organizátoři loni rozšířili na dva dny a letos zaznamenali i výrazně vyšší zájem o ubytování. Přibylo také sluchově postižených účastníků – prohlídka města s množstvím hmatových vjemů nazvaná Dotkni se Českého Krumlova bude letos rozšířená o další místa.

Letošní program se navíc prolne se Setkáním partnerských měst Českého Krumlova, s jejichž starosty přijedou i postižení lidé. Do města míří také celý autobus zdravotně postižených z Horních Rakous a handicapovaní z Belgie. Obohacením programu je možnost navštívit jindy nepřístupné památky u příležitosti Dnů evropského dědictví a jazzové koncerty v rámci právě konaného festivalu.
Alena Binterová fcz

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami