Léky přes internet může v Česku zatím prodávat 28 lékáren

Internetové lékárny mohou prodávat jen léky bez předpisu, které mají českou registraci...

Léky přes internet může v ČR zatím prodávat 28 lékáren. Ne všechny ale internetové obchody otevřely. Vyplývá to z údajů, které na svých stránkách zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv. Internetové lékárny mohou prodávat jen léky bez předpisu, které mají českou registraci. Dále mohou nabízet čaje, vitamíny, potravinové doplňky či kosmetiku.

Internetový prodej léků umožnila loni v červnu vyhláška bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha, která tehdy zvlášť mezi lékárníky vyvolala vlnu nevole. Báli se toho, že by mohla zhoršit situaci lékáren. Obavy se ale nepotvrdily. Léky přes internet smí prodávat jen “kamenná” lékárna.

Prodej léků přes internet v ČR zatím velmi rozšířen není. Podle některých odborníků se totiž příliš nevyplatí. Ceny volně prodejných léků a přípravků na internetu výrazně nižší nejsou, navíc je ještě nutné většinou zaplatit poštovné či jiné doručení. Dodání je zdarma jen tehdy, pokud se cena zakoupeného zboží překročí určitou hodnotu. Bývá to zhruba přes 1000 korun. Podle představitele jedné z internetových lékáren Pavla Hrstky se jejich zákazníci snaží nakupovat víc věcí najednou a v jednom nákupu obstarat například přípravky pro všechny členy rodiny.

Hrstka tvrdí, že v ČR fungují jen dva velké internetové obchody s léky, které si konkurují. Podobně ale většinou vypadají i nabídkové stránky zbývajících lékáren, které léky přes internet prodávají. Hrstka soudí, že v nejbližší době by Česko mohlo “očekávat boom” internetových lékáren. Prodej léků přes síť se tak podle něj bude v ČR rychle rozvíjet. “Zatímco loni v září jsme prodali léky zhruba za 10.000 či 20.000 korun, koncem roku to bylo už za statisíce,” řekl ČTK Hrstka.

Podle něj lidem na internetovém nakupování léků vyhovuje hlavně to, že si mohou dlouze vybírat a sortiment je široký. “V běžné lékárně se nemůžete rozmýšlet hodinu, jinak by se za vámi utvořila obrovská fronta,” podotýká. Věří, že právě pohodlí a klid při výběru přesvědčí české zákazníky. Pokud by si lidé chtěli obstarat léky přes internet z ciziny, i u takového nákupu platí podle advokáta Filipa Wintra česká pravidla. Léčiva musí být v Česku registrována a měl by u nich být český návod.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami