Lidé pečující o blízké za příspěvek na péči mohou ztratit dávky

V některých obcích jim totiž úředníci sdělili, že se jim obdržené peníze za péči při posouzení nároku na podporu od státu započtou do příjmu...

Lidé, kteří se starají o své postižené či nemohoucí blízké a dostanou za to od nich jejich příspěvek na péči, by mohli ztratit nárok na sociální dávky. V některých obcích jim totiž úředníci sdělili, že se jim obdržené peníze za péči při posouzení nároku na podporu od státu započtou do příjmu. Finanční pomoc by pak už nemuseli získat. Národní rada osob se zdravotním postižením s tímto postupem nesouhlasí.

Systém sociálních dávek i péče o postižené změnily od ledna zákony o hmotné nouzi a sociálních službách. Lidé, kteří se starají o své blízké, dosud pobírali příspěvek při péči. Nyní by měli za opatrování získat vyšší příspěvek od svého postiženého či nemohoucího příbuzného, kterému ho dal na zaplacení služeb stát. Z pokynu ministerstva práce k zákonu o hmotné nouzi vyplývá, že by se příspěvek rodinným pečovatelům měl započítávat do jejich příjmu.

Podle rady postižených je tento výklad ale v rozporu se zákonem. “Je to pro nás nepřijatelné. Většinou se jedná o nejchudší rodiny,” řekl předseda rady Václav Krása. Připomněl, že pokud lidé celodenně pečují o své postižené děti či nemohoucí rodiče, nechodí do práce a nevydělávají. Kdyby ztratili nyní nárok na příspěvek na živobytí od státu, ocitli by se ve stejné situaci jako před letošní změnou systému. “Nové zákony měly přitom jejich situaci zlepšit,” podotkl Krása.

Podle stanoviska rady postižených ze zákona o životním minimu vyplývá, že příspěvek na péči nelze v případě dávek za příjem považovat. Zákon o hmotné nouzi na zákon o minimu odkazuje, žádná ustanovení o příspěvku neobsahuje.

Na právní poradnu rady postižených se obrátilo již několik osob, které úředníci informovali o tom, že příspěvek na péči jim započítají do příjmu a nároku na dávky. Pokud by lidem úřady příspěvek do příjmu zahrnuly nebo jim zamítly přidělení dávek, měli by se podle rady odvolat. Představitelé rady postižených chtějí o řešení situace jednat s ministerstvem práce. Schůzka by se měla uskutečnit v tomto týdnu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami