Vyřazené počítače mohou sloužit postiženým

Konto Bariéry před deseti lety zahájilo projekt, který má pomoci integrovat postižené, vzdělávat je ve využití informačních technologií a pomoci jim tak při hledání práce...

Vyřazené počítače mohou dál sloužit tělesně postiženým lidem, kteří na jejich nákup nemají peníze. Konto Bariéry zahájilo spolupráci s kolektivním systémem Rema, který zpětně odebírá informační techniku.

Počítače a další příslušenství se tak dostanou do škol, dětských domovů i k jednotlivcům. Konto Bariéry před deseti lety zahájilo projekt, který má pomoci integrovat postižené, vzdělávat je ve využití informačních technologií a pomoci jim tak při hledání práce. “Pro postiženého je počítač spojením se světem, odstraňuje jeho handicap,” tvrdí ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků.

Projekt Počítače proti bariérám pomáhá podle Jirků handicapovaným jednotlivcům, ale také třeba ústavům sociální péče. “Postižené dítě má třeba počítač k dispozici ve škole, ale na to, aby ho mělo i doma, rodina nemá finance,” uvedla příklad, kdy se vyřazený počítač může uplatnit.

Podle Jirků se zatím rozdalo asi 2300 počítačů. Nyní očekává, že se jejich počet po zahájení spolupráce s kolektivním sběrným systémem zvýší. V srpnu už obdrželo první dodávku.

Počítače vrací podle ředitele systému Davida Beneše hlavně firmy, které je obvykle po dvou letech mění za modernější, postiženým však mohou ještě dalších osm let sloužit. Domácnosti prý většinou vrací tuto techniku v už nepoužitelném stavu.

Do sběrného systému se dostává i zastaralé zboží ze skladů firem. Sesbírané počítače se kontrolují, případně se vyměňují jejich součástky. Podle Beneše se dá použít asi 60 procent zpětně odebraných zařízení.

V rámci projektu Počítače proti bariérám vzniklo za deset let 14 počítačových učeben, kurzy absolvovalo asi 4000 handicapovaných a vybaveno bylo více než 700 chráněných domácích pracovišť.

Rema systém byl založen v roce 2005 jako kolektivní systém na zabezpečení recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení. Zpětně odebírá zařízení informačních technologií, telekomunikační zařízení a lékařské přístroje.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami