Vozíčkáři v Jihlavě zakládají ve spolupráci s městem sdružení

Zaměstnanci příslušných odborů magistrátu by měli s vozíčkáři například konzultovat stavební záměry, studie či bezbariérové plány městské dopravy anebo komunikací...

V Jihlavě vzniká občanské sdružení vozíčkářů, které se stane partnerem města při odstraňování bariér. Dnes byl založen jeho přípravný výbor, který se sešel s vedením radnice. Zaměstnanci příslušných odborů magistrátu by měli s vozíčkáři třeba konzultovat stavební záměry, studie či bezbariérové plány městské dopravy anebo komunikací.

Rychle by měli dostávat informace o legislativních změnách v sociální oblasti. “Takový partner nám dosud chyběl,” řekl novinářům po jednání náměstek primátora Radek Vovsík. V porovnání s jinými městy je na tom Jihlava v odstraňování bariér dost špatně, shodli se vozíčkáři.

Nejhorší je to s chodníky. “Z jedné strany vozovky je třeba bezbariérový nájezd na přechod, z druhé je vysoký obrubník,” řekl hlavní iniciátor vzniku sdružení Jindřich Jonák. Největší problém mají vozíčkáři s parkováním u nemocnice a polikliniky.

Michalu Indrovi, který se na vozíček dostal po úrazu v řecko-římském zápase, zase vadí, že v Jihlavě není žádné bezbariérové společenské vyžití. Bariéry jsou v kinech či v domě kultury i na diskotékách. Zatímco v Třebíči, kde žil, se bez problémů dostal na hokej či na úřad sociálních věcí, v Jihlavě je tomu naopak.

Na zimním stadionu mu řekli, ať si pro vjezd sežene nějaké prkno. Na prosbu na internetu mu nikdo z Horáckého zimního stadionu už rok neodpověděl. Na sociální správě zase nefungovala plošina, a při budování výtahu nikdo nepočítal s tím, že v něm někdo bude jezdit na vozíku, shrnul příklady bariér v krajském městě.

Město má podle vedoucího úřadu územního plánování Tomáše Lakomého připraveny dvě bezbariérové trasy dlouhé asi šest kilometrů. Během příštího roku by měly nákladem asi šesti milionů korun padnout bariéry v centru a na nejlidnatějším sídlišti Březinovy sady. Pokračovat se bude také ve výměně bezbariérových trolejbusů a autobusů v městské dopravě.

Problémy jsou podle mluvčího magistrátu Radka Tulise také s bezbariérovými WC. Třeba v centru Jihlavy ho handicapovaní najdou od rána do večera na radnici, pak už je to horší. Naopak jsou paradoxy, že uvnitř bariérové budovy jsou bezbariérová WC.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami