INFEKCE a RS

Nový článek na Aktivním životě! Roztroušená skleróza (RS) patří mezi autoimunitní onemocnění, kdy vlastní imunitní systém napadá myelinový obal nervu v mozku a míše. Stejné buňky a chemické látky jako v boji proti infekci v tomto případě ovšem chybně namířily svůj útok...

Novinka na Aktivním životě v sekci Aktivní život/INFEKCE a RS. Přímý link ZDE

Úvod článku:
Roztroušená skleróza (RS) patří mezi autoimunitní onemocnění, kdy vlastní imunitní systém napadá myelinový obal nervu v mozku a míše. Stejné buňky a chemické látky jako v boji proti infekci v tomto případě ovšem chybně namířily svůj útok proti vlastní tkáni. Proč dojde k patologické reakci imunitního systému není přesně známo. Pravděpodobně se uplatňuje určitá genetická náchylnost k autoimunitním chorobám v kombinaci s faktory vnějšího prostředí – strava, kouření, a nebo již zmíněné infekce. Vliv především určitých virových infekcí na rozvoj RS je předpokládán a zkoumán již několik desetiletí. Některé viry mají totiž strukturu podobnou bílkovinám myelinu a imunitní systém si pak může tyto struktury „poplést“ a zamířit svůj útok právě proti myelinu.

Žádná infekce by u pacienta s RS neměla probíhat nekontrolovaně bez léčby. Které konkrétní faktory vedly u individuálního člověka k rozvoji RS nelze přesně zjistit. Infekce ovšem zůstává známým aktivátorem všech složek imunity – tedy i té namířené proti myelinu – a tím je důležitým problémem u pacientů již … (pokračování ZDE)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami