V sekci Aktivní život/Těhotenství a RS (přímý link ZDE) naleznete veškeré informace o těhotenství, porodu, poporodní době, kojení a plánování dalšího miminka.
Těšíme se na Vaše postřehy a připomínky.
Malá ukázka z nového článku:
Důležité kroky před otěhotněním…
- – Navštívíte svého neurologa a informujete ho o plánovaném těhotenství.
- – Je důležité, abyste v době otěhotnění měla vysazeny léky ze skupiny cytostatik (Cyclofosfamid, Methotrexát, Imuran, Azathioprin). Jejich užívaní by mohlo ohrozit vaše dítě bezprostředně před početím.
- – Léky ze skupiny léků „první“ volby: interferony beta (Avonex, Rebif, Betaferon) či glatiramer acetát (Copaxone) by se měly vysadit nejpozději při zjištění gravidity (nejlépe měsíc před otěhotněním).
- – V případě, že jste tyto léky užívala déle, budete odeslána do genetické poradny ke stanovení rizika postižení vašeho dítěte vrozenou vývojovou vadou (nikoliv RS). Pokud riziko bude neúnosné, bude vám doporučeno ukončení těhotenství.
- – Genetik ani jiný lékař nemůže předem stanovit, jestli vaše dítě zdědí RS či nikoliv. (Obecně platí, že dědičnost RS se pohybuje kolem 4 % 1. linie – rodiče, sourozenci, tedy na 96 % váš potomek RS mít nebude).
- – Čtvrt roku před plánovaným těhotenstvím se doporučuje užívat vitamin kyselinu listovou (Acidum folicum) 2 × denně, který předchází vzniku vrozených vad nervové soustavy.
- –
Po celé těhotenství budete navštěvovat vašeho gynekologa, ke kterému budete chodit na běžné gynekologické kontroly tak, jak je v těhotenství zvykem (těhotenství s RS není považováno za vysoce rizikové).
- – Váš gynekolog požádá vašeho neurologa o zhodnocení průběhu vaší nemoci a návrh, jak postupovat v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.
- – Vašeho neurologa budete po celé těhotenství navštěvovat jednou za 3 měsíce či dle vaší potřeby.
- -Po dobu celého těhotenství vám bude ponechána nízká udržovací dávka kortikoidů (Prednison, Medrol). V důsledku užívání tohoto léku může být zjištěno, při ultrazvukovém vyšetření srdíčka plodu (ve 20. týdnu těhotenství), zesílení srdeční přepážky. Nejde o vážnou srdeční vadu a stav se většinou upraví k normě.
- – Po celou dobu těhotenství se budete cítit velmi dobře, váš imunitní systém bude utlumen, aby neubližoval mimiku a s ním bude utlumena i vaše nemoc.
- – Ataka v těhotenství je vzácnost. Může se spíše objevit u žen léčených před těhotenstvím léky „první“ volby: interferony beta (Avonex, Rebif, Betaferon) či glatiramer acetát (Copaxone). Potíže u těchto žen by se mohly objevit ke konci těhotenství (ve třetím trimestru) v důsledku odeznění efektu těchto léků.
- – Každá ataka se léčí stejně jako mimo těhotenství. Podává se infuzně kortikoid. Jeho dávka neohrozí vaše dítě.