Lékařka: V léčbě roztroušené sklerózy v ČR máme co dohánět

ČTK, Péče o pacienty s roztroušenou sklerózou je v Česku na špičkové úrovni ve srovnání se zeměmi bývalého východního bloku, za západní Evropou a Severní Amerikou ale zaostává...

Péče o pacienty s roztroušenou sklerózou je v Česku na špičkové úrovni ve srovnání se zeměmi bývalého východního bloku, za západní Evropou a Severní Amerikou ale zaostává. Novinářům to u příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy řekla lékařka Eva Havrdová z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Pro zhruba 40 procent pacientů je těžce dostupná léčba drahými léky, zejména v první fázi onemocnění. Roztroušenou sklerózou, která se objevuje většinou mezi 20. a 40. rokem života, trpí asi 14.000 Čechů a Češek.

Onemocnění, které se projevuje například poruchami hybnosti, třesem, inkontinencí nebo depresemi, bylo poprvé vědecky popsáno v roce 1860. Kvalitní léky ale přišly na světový trh až v 90. letech 20.století.

Léky nemoc sice nevyléčí, ale pomáhají snížit počet záchvatů a oddálit invalidní důchod. Právě na tyto léky ale nedosáhnou zhruba dva z pěti pacientů. “Kritéria pro úhradu léčby v ČR zatím bohužel z finančních důvodů pokulhávají za kritérii v ostatních státech EU,” řekla Havrdová.

Vůbec není pokryta včasná léčba. V praxi to znamená, že pacient musí počkat, až dostane další záchvat, aby mohla být nasazena plnohodnotná léčba. Neurologická společnost se podle Havrdové snaží kritéria pozměnit, pojišťovny ale potřebují přesné výpočty, nakolik se léčba vyplatí.

“Problém je, že efekty léčby lze spočítat až ve střední fázi nemoci, chceme ale hledat kompromis mezi výrobci léčiv a odbornou společností,” řekl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák.

Nejzákladnější část léčby jednoho pacienta stojí průměrně 330.000 korun ročně. Podle Horáka se loni takto léčilo 2217 pacientů, letos VZP počítá s 2616 pacienty s roztroušenou sklerózou. Pacienti VZP jsou léčeni ve 14 specializovaných centrech, se kterými pojišťovna od letošního roku uzavřela zvláštní smlouvy.

Garantují jim úhradu za každého konkrétního pacienta, na rozdíl od tradičních paušálníc plateb. Na letošní rok vyčlenila VZP na léčbu roztroušené sklerózy v těchto specializovaných centrech celkem 900 milionů korun.

VZP prý chystá podobné kroky i pro další podobně drahá onemocnění. U příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy se v Česku koná několik akcí. Do Prahy například přijelo ve čtvrtek více než 5000 neurologů, epidemiologů a vědců, kteří se profesně věnují roztroušené skleróze. Od středy do neděle se budou účastnit světového kongresu.

Pacientské organizace Unie Roska, Sdružení SMS, Nadační fond Impuls a Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením uspořádaly od 10. října sérii kulturních a informačních akcí “50 dní pro roztroušenou sklerózu”. Jedním z nich je třeba benefiční divadelní představení Edith a Marlene v Divadle pod Palmovkou v úterý 16. října.

Roztroušenou sklerózou trpí na celém světě asi 2,5 milionu lidí, ženy přitom častěji než muži.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami