Na webu VZP najdou lidé seznam léků bez receptu i s cenami

Seznam volně prodejných léků najdou lidé na internetové adrese www.vzp.cz. Kdo si koupí některý z těchto přípravků, nebude už platit v lékárně třicetikorunový poplatek. Léky bez receptu pojišťovny nehradí, a tak nejsou zatíženy poplatkem. Podle zjištění lékárníků od ledna, kdy byly zavedeny regulační poplatky, chodí více lidí pro levné přípravky bez receptu....

Seznam volně prodejných léků najdou lidé na internetové adrese www.vzp.cz. Kdo si koupí některý z těchto přípravků, nebude už platit v lékárně třicetikorunový poplatek. Sdělil Jiří Rod z tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Léky bez receptu pojišťovny nehradí, a tak nejsou zatíženy poplatkem. Podle zjištění lékárníků od ledna, kdy byly zavedeny regulační poplatky, chodí více lidí pro levné přípravky bez receptu.

Ušetří tak 30 korun u lékaře a dalších 30 korun za položku na receptu. Volně prodejné léky jsou v seznamu řazeny podle působení do skupin.

Odkaz na ně je na titulní straně v části Klienti a obsahuje pouze skutečně registrované léky. Přípravky s vitamíny, povzbuzující, podpůrné a na hubnutí zde zařazeny nejsou. Seznam obsahuje kvůli snadné orientaci jen základní údaje, tedy název léku, kód, výrobce či cenu.

“Ta je pochopitelně jen orientační a může se v jednotlivých lékárnách lišit,” uvedl Rod. Některé skupiny v seznamu žádného zástupce nemají, protože jsou jen na recept. Léky ve skupině A jsou k léčbě zažívacího traktu a poruch metabolismu, léky označené B k léčbě nemocí krve a krvetvorných orgánů.

Ve skupině C jsou přípravky na léčení nemocí srdce a cév, pod písmenem D jsou přípravky kožního lékařství, pod písmenem G léky na nemoci urogenitálního systému, M značí léky na nemoci svalů a kostí, N centrálního nervového systému, P jsou přípravky proti parazitům, léky s R jsou k léčení dýchacího systému a S smyslových orgánů.

Nejjednodušší postup je hledat daný lék, zda je v seznamu. Ve stejné lékové skupině je možné vyhledat podobně působící přípravek. V takovém případě je ale vhodné se před jeho koupí poradit v lékárně.

Informace o všech lécích, tedy nejen o volně prodejných, jsou na stránkách VZP v sekci Číselníky, v části věnované lékařům. Seznam obsahuje vedle orientační ceny i nejvyšší možnou úhradu od zdravotní pojišťovny, včetně informací o tom, jaký specialista a za jakých podmínek může lék předepsat.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami