Pro handicapované začaly v Praze jezdit mikrobusy zdarma

Speciálně upravené mikrobusy ode dneška v Praze zdarma vozí handicapované Pražany k lékaři nebo na úřady. Držitelům průkazů ZTP a ZTP-P, kteří nejsou schopní využívat nízkopodlažní linkové autobusy, je k dispozici osm mikrobusů...

Speciálně upravené mikrobusy ode dneška v Praze zdarma vozí handicapované Pražany k lékaři nebo na úřady. Držitelům průkazů ZTP a ZTP-P, kteří nejsou schopní využívat nízkopodlažní linkové autobusy, je k dispozici osm mikrobusů.

Magistrát službu tento rok dotuje osmi miliony korun, žádat bude také o evropské peníze. Novináře o tom dnes informoval radní pro sociální oblast Jiří Janeček. “Systém je hodně podobný taxislužbě, jen s tím rozdílem, že přeprava se objednává minimálně tři dny dopředu a že za cesty k lékaři, na úřady, do denních stacionářů a chráněných dílen klienti nic neplatí,” řekl Janeček.

ikrobus si lze objednat také například na cestu za nákupem nebo na návštěvu. V tom případě se platí pět korun za kilometr bez DPH. Mimo území Prahy stojí mikrobus osm korun za kilometr, při cestách do zahraničí dvacet.

Z osmi mikrobusů budou podle Jiřího Prokela ze společnosti Ropid, v jejímž rámci služba funguje, dva jezdit nepřetržitě, zbytek jen ve všední dny mezi 07:00 a 19:00. Podle ředitelky obecně prospěšné společnosti Societa Evy Krejčí, která službu zřizuje, má jeden vůz i lehátko podobně jako sanitka.

Do mikrobusů si postižení můžou brát jednoho člověka jako doprovod. Sebou lze vzít také drobná domácí zvířata v přenosných klecích nebo koších. Vodící a asistenční psi musejí mít náhubek. Ve společnosti Societa pracuje celkem 50 lidí.

“Naší podmínkou bylo, že 90 procent všech lidí, kteří v této společnosti pracují, musejí být osoby s nějakým tělesným postižením. To se povedlo, takže třeba některé tyto autobusy řídí hluší, na dispečinku pracují lidé, kteří jsou třeba nevidomí, jsou tam i vozíčkáři,” řekl Janeček.

Mikrobus si je možné objednat na telefonních číslech 800 141 756 a 722 166 799, prostřednictvím e-mailu dispecink@societa.cz nebo na webových stránkách provozovatele .
“Dispečink má nepřetržitý provoz, takže je možné sjednávat termíny přepravy kdykoli,” řekl už dříve Janeček.

Podle něj budou mikrobusy zatím jezdit ve zkušebním provozu, který bude vyhodnocen a služba bude přizpůsobena potřebám Pražanů. Tělesně postižení mohou už nyní v Praze využít například dvou speciálních autobusových linek dopravního podniku.

Jedna jezdí z Chodova přes Krč, Pankrác, I. P. Pavlova, Florenc, Palmovku až na Černý Most. Druhá spojuje Zličín, sídliště Řepy, nemocnici Motol a Hradčanskou s Florencí, Holešovicemi, Bulovkou, Prosekem a Ďáblicemi.

Druhá spojuje Zličín, sídliště Řepy, nemocnici Motol a Hradčanskou s Florencí, Holešovicemi, Bulovkou, Prosekem a Ďáblicemi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami