Pacienti si budou moci kontrolovat, zda je lékař léčí správně

Pacienti si budou moci kontrolovat, zda je léčí jejich lékař správně a zda dostávají tu nejkvalitnější péči. Umožní to zveřejnění standardů, neboli doporučených postupů péče. O projektu informovala ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS)...

Pacienti si budou moci kontrolovat, zda je léčí jejich lékař správně a zda dostávají tu nejkvalitnější péči. Umožní to zveřejnění standardů, neboli doporučených postupů péče. O projektu informovala ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS).

Pacienti se srozumitelnou formou dozvědí, na jakou péči mají při svém onemocnění nárok. Pro lékaře budou standardy závazné, pokud zákonodárci schválí a prezident podepíše reformní zákon o zdravotních službách.

Do roku 2013 by Česko mělo mít několik stovek standardů. “Výsledkem zavedení standardů bude zpřístupnění nejmodernější zdravotní péče založené na nejnovějších poznatcích a znalostech specialistů všem pacientům v Česku,” řekla Filipiová novinářům.

Zdůraznila, že vymezením standardu nebude omezen přístup pacientů k péči a nebude se ani snižovat dosavadní rozsah péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Standardy budou podle ministryně pro pacienty garancí kvality péče.

Budou pro ně znamenat také jistotu, že pokud se budou cítit lékařem poškozeni, budou moci jednoznačně poukázat na odborné standardy a říci, že se lékař od nich odchýlil a poškodil je. “Dnes pacient tuto možnost nemá, obejde pět znalců v oboru medicíny a každý vydá jiné stanovisko.

Standardy jsou i určitou jistotou pro pacienta, že se mu dostane nejkvalitnější péče, na kterou má nárok,” dodala ministryně. Potvrdila, že se chce co nejdříve sejít kvůli standardům s rebelujícím lidoveckým poslancem Ludvíkem Hovorkou.

Podle ministryně šíří Hovorka “poplašnou zprávu, když tvrdí, že chce rychle zavést standardy a nadstandardy, tedy jen léčbu pro bohaté”. Ministryně mu předá svůj plán tvorby národních standardů péče s vysvětlením, jak budou vznikat a kde budou zveřejněny.

Hovorka trvá na tom, že standardy musejí být v zákoně. Filipiová počítá s tím, že pacienti nově dostanou možnost připlatit si na nadstandard. Pokud například bude u léčení kýly standardem klasická “otevřená” operace, pacient, který bude chtít operaci laparoskopickou, si rozdíl v ceně doplatí.

Nyní musí nadstandardní operaci platit celou, přiblížila náměstkyně ministryně Markéta Hellerová. Řekla, že nyní existuje řada standardů, neboli doporučených postupů, které vypracovaly odborné lékařské společnosti.

Některé jsou staré pět let, pro některé nemoci existuje souběžně více doporučených postupů. Zdravotníci ani pacienti nevědí, kde najdou správný standard péče. Jakmile budou standardy pro dané onemocnění vytvořeny, vyjdou ve věstníku ministerstva zdravotnictví.

Zákon stanoví lékařům povinnost je dodržovat. Přesné znění standardů zákon ani vyhláška nezahrnou, protože by to lékařům neumožnilo, aby se v odůvodněných případech od standardů odchýlili.

Standardy se budou každé dva roky obnovovat podle nejnovějších poznatků medicíny. S tvorbou standardů pomohou zahraniční odborníci, například světoznámá americká klinika Mayo. Ministerstvo už loni ustanovilo Radu pro tvorbu standardů, jsou v ní zástupci lékařů i zdravotních pojišťoven.

Rada zpracovala metodiku přípravy standardu a jeho definici. Nyní jsou hotové dva standardy – pro léčbu cévní mozkové příhody a zlomeniny krčku stehenní kosti. Do konce roku jich bude osm. Do roku 2013 už to má být několik stovek standardů.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami