NFOZP o zaměstnávání OZP na regionální VIZI 2020

Společně se členovy NERVu, Jiřím Rusnokem a Miroslavem Zámečníkem vystoupila předsedkyně správní rady Nadačního fondu na podporu zaměstnávání zdravotně postižených paní Lenka Kohoutová na regionální diskusi VIZE 2020, která proběhla 14. ledna v Jihlavě...

Společně se členovy NERVu, Jiřím Rusnokem a Miroslavem Zámečníkem, koordinátorem komise k důchodové reformě Vladimírem Bezděkem, koordinátorem expertní skupiny ke změnám zákoníku práce Petrem Bezouškou, předsedou ODS panem Mirkem Topolánkem, místopředsedou ODS Petrem Nečasem či europoslancem Milanem Cabrnochem, vystoupila předsedkyně správní rady Nadačního fondu na podporu zaměstnávání zdravotně postižených paní Lenka Kohoutová na regionální diskusi VIZE 2020, která proběhla 14. ledna v Jihlavě.

Ve svém vystoupení se zaměřila na přístupu státu k problematice zaměstnávání osob se zdravotním postižením v České republice a krátce zmínila projekt ochranné značky Práce postižených: „Ideálem každého státu má být mít co nejvíce daňových poplatníků. Mít tedy co nejvíce zaměstnaných lidí, efektivně zaměstnaných lidí. Pokud říkám, že osoby se zdravotním postižením mohou pracovat, pak říkám, že stát v těchto osobách má vidět daňové poplatníky, kterým je zapotřebí v počátku pomoci. Tisíckrát nám to samozřejmě vrátí v pozitivním slova smyslu“. Osoby s handicapem pracují jak v chráněném , tak v běžném pracovním prostředí. Chráněné pracovní prostředí je zčásti dotováno státem v rámci zákona o zaměstnanosti.

Podle údajů ČSÚ je v ČR celkem 656 tisíc osob se zdravotním postižením ve věku 15 let a více. Podíl zaměstnaných občanů s postižením na jejich celkovém počtu ve skupině ekonomicky aktivních osob je jen 15,7 %. ÚP; nejsou to však jistě všichni zájemci o zaměstnání – ten, kdo má nárok na plný invalidní důchod, nemají totiž nárok na podporu v nezaměstnanosti, proto se často na ÚP neevidují, i když zaměstnání hledají. Je třeba si uvědomit, že i těžké zdravotní postižení neznamená nemožnost pracovat – tenhle náhled je spíš společenský předsudek, který se v jiných zemích dávno přežil, ale u nás stále přetrvává a zdravotně postižené lidi tlačí do role pasivních příjemců dávek. Český stát k tomu svým postojem zatím spíše přispívá.

Do diskuze nad přestavenými tématy se zapojilo více jak 100 osob. Na závěr setkání pan Mirek Topolánek zdůraznil, že prioritou pravice musí být vysoká zaměstnanost, která přináší lepší možnosti financování sociálního systému i vyšší kvalitu života. ODS si podle něj musí uvědomovat svoji velkou odpovědnost v otázce sociálního systému.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami