Vitamin D, geny a roztroušená skleróza

Zvýšené riziko onemocnění roztroušenou sklerózou u osob narozených v jarních měsících způsobuje zřejmě vliv vitaminu D na genovou expresi...

Zvýšené riziko onemocnění roztroušenou sklerózou u osob narozených v jarních měsících způsobuje zřejmě vliv vitaminu D na genovou expresi.

Vztah mezi ročním obdobím, ve kterém se pacient narodil, a pravděpodobností nástupu roztroušené sklerózy zaznamenaly již některé starší studie. Vysvětlení může podle dr. Emmanuelle Waubantové z Kalifornské univerzity v San Francisku spočívat v roli genu HLADRB1 a vlivu sezónní fluktuace vitaminu D na jeho expresi. Kolísání „déčka“ v sezóně a těhotenství.

U většiny evropské populace je jedna z alel tohoto genu spojována se zvýšeným rizikem roztroušené sklerózy. Rozsáhlá studie s kanadskými, švédskými a norskými pacienty s roztroušenou sklerózou nedávno zjistila, že tato alela se častěji vyskytuje u nemocných narozených na jaře. Korelaci nalezenou mezi měsícem narození a rizikem roztroušené sklerózy a konkrétními geny však zatím není možné vysvětlit.

Podle jedné z hypotéz může být sezónní zvýšení rizika odrazem kolísání hladiny vitaminu D u nastávajících matek. Nedostatek vitaminu v podzimních a zimních měsících potom zvyšuje pravděpodobnost vzniku roztroušené sklerózy. Suplementace vitaminu D během těhotenství by tak mohla být jedním ze způsobů jak této chorobě předcházet.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Bitnami